Autor: Adela Granić, 7. 6. 2016.

Veronika Šverko osvojila 1. mjesto u Istarskoj županiji

Među pristiglim radovima iz cijele Hrvatske za najbolji rad literarnog natječaja Odjeci 2015./2016. godine, učenica 6. c razreda Veronika Šverko osvojila je prvo mijesto u Istarskoj županiji. Mentorica joj je profesorica Vinka Burolo.

U petak 3. lipnja 2016. Veronika je pred mnogobrojnom publikom u Društvu književnika u Zagrebu vrlo izražajno pročitala svoj rad.

Divova divojka

Bijaše to ljubav na prvi pogled, kao kad uzmeš dvogled i približiš sliku. Od prve shvatiš da ne možeš odoljeti takvom liku.

Vanjskim izgledom bio je to običan div, sličan tolikim drugim divovima iz priča.

Visina kao planina, jajolika glava, kosa razbarušena plava, pravilne crte lica, nos malo šiljast kao špica, zubi svi na broju i usnice tanke. Obožava napolitanke.

Ali, ima nešto po čemu je drugačiji. On jednostavno zrači nekom toplinom i povjerenjem koje struji iz njegova pogleda. Poput magneta privlačio je druge i bilo je ugodno biti u njegovoj blizini. Od tolike topline i bliskosti zaiskrilo je s obje strane. Dok se divio divojci, on je zadivio divojku.

Bijaše ona njegova tiha i tajna čežnja u dnu srca, a njezina je ljepota rasla sve više i više u njegovim očima. Nije mogao prestati misliti na nju danima i noćima.

Kosa joj se sjajila kao svila, rumena lica kao ružica i vitka tijela, dugih nogu, hodala je kao vila.

Oko struka opasala dugu. On nije mario ni za jednu drugu. Pružio joj je ruku. Kad su se poljubili: cmok! Stresla su se brda. Planina je doživjela šok. Šume su se zanjihale od radosti i smijeha i naklonile do zemlje. Bilo im je drago.

On ju voli, ljubi i brani već više od tisuću godina pa sve do danas i život bi dao za nju. Od svoje divovske ljubavi oni i danas žive. Svi im se dive!