autobusne linije za ucenike.pdf

Lukin portal

Otvorenje

Svečano otvorenje nove područne škole i vrtića u Petroviji

*Članak prezet sa službene stranice Grada Umaga.

Prvog dana nove školske godine, odnosno u ponedjeljak, 5. rujna 2016. godine, gradonačelnik Grada Umaga Vili Bassanese i vidno uzbuđeni učenici prvog razreda PŠ Petrovija simboličnim rezanjem vrpce svečano su otvorili novu područnu školu i vrtić u Petroviji.
Povodom otvaranja nove škole i vrtića, brojnim sugrađanima i uzvanicima obratili su se predsjednik MO Petrovija Nadio Krt, ravnatelj OŠ Marije i Line Mato Vidović te ravnateljice umaških vrtića Marija Adamović i Ondina Šimičić. Svečanost je započela himnom Republike Hrvatske i svečanom pjesmom Istarske županije u izvedbi zbora OŠ Marije i Line, dok su se za kulturno umjetnički dio svečanosti pobrinuli razigrani mališani i učenici područnog vrtića i škole Petrovija.

U svom je obraćanju gradonačelnik Bassanese istaknuo kako je iznimno ponosan što je zajedničkim snagama stvoren grad znanja te društveno odgovoran grad koji brine i uvažava  raznolikost svakog naselja i potrebe građana tih naselja. „Danas je jedan od onih dana koji će ostati u sjećanju svih nas, posebno mještana Petrovije i okolnih naselja te svih ljudi dobre volje iz jednostavnog razloga što zajedno gradimo budućnost i zajedno stvaramo povijest, a sve to kao rezultat zajedničkog promišljanja i rada. Dan je to koji će ostati zapisan u povijesti kao dan kada je Petrovija dobila novi vrtić i školu, mjesto koje daje nadu i pruža sigurnost za budući život.“ naglasio je gradonačelnik na samom početku.

„Nakon što smo proučili stanje s predškolskim i školskim odgojem naše djece,  krajem 2010. godine odlučili smo postati Grad djece i na tom tragu pokrenuli smo projekt „Umag- Grad djece 2010.-2020.“ Cilj projekta je da za našu djecu stvorimo nabolje uvjete za razvoj, a to znači da ćemo izgraditi ili rekonstruirati sve vrtiće i osnovne škole na području Grada Umaga. Upravo stoga, sustavno i planski ulažemo u kvalitetu predškolskog i školskog odgoja. U više navrata dokazali smo kako je Umag najuspješniji primjer u Hrvatskoj u predškolskom i školskom obrazovanju. Naš je cilj da svako predškolsko dijete Grada Umaga, od njih 600, ima osigurano mjesto u vrtiću, najkvalitetnije, a istovremeno najjeftinije uvjete boravka u novim vrtićima. Svaki učenik u osnovnoj školi, od njih 1000, ima besplatne udžbenike, besplatni prijevoz u školu te novu ili rekonstruiranu školu sa svim pomagalima. Upravo je naš umaški projekt i razina kvalitete boravka djece nešto što smo samostalno razvili i čime se ponosimo, jer smo po tome grad primjer. Nikada do sada u povijesti Grada Umaga nije se dogodilo da istovremeno gradimo novi centralni vrtić i novi područni vrtić i školu. Radom i djelima pokazujemo svoju društvenu odgovornost, razumijevanje i skrb o našoj djeci te koliko nam je stalo do kvalitete života, boravka i obrazovanja naših najmlađih.

Grad koji gradi područne škole je grad znanja i društveno odgovoran grad, grad koji brine i uvažava  raznolikost svakog naselja, grad koji poštuje potrebe svoje djece i cijeni rad odgajatelja i nastavnika. To je grad djece.

Tradicija svakog naselja povijesno je bogatstvo koje trebamo očuvati, a otvaranjem nove škole i vrtića upravo to i radimo. Na dan kada se san pretvara u stvarnost, zbog izuzetnog značaja za našu djecu, danas svečano predajem zajednici na uporabu novu područnu školu i vrtić Petrovija. „ zaključio je gradonačelnik Bassanese.

Nova područna škola i vrtić u Petroviji nalaze se u zgradi koja će na dvije etaže imati površinu od 600m2. Školu će pohađati učenici od 1-4 razreda, njih 20-tak, dok će za vrtić biti osigurana jaslička skupina za 15-tak djece i vrtićka skupina za 20-ak djece. Ukupna investicija s okolnim radovima i opremanjem iznosi gotovo 7 milijuna kuna, od čega Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost učestvuje sa 700 tisuća kuna, a sve u svrhu poboljšanja kvalitete boravka djece u zgradi.

Fotografije s otvaranja pogledajte u Foto-galeriji

objavio: Adela Granić   datum: 6. 9. 2016.

« Prosinac 2017 »