Obilježavanje

Autor: Adela Granić, 30. 3. 2017.

73. GODIŠNJICA POGIBIJE MARIJE I LINE

U ponedjeljak, 27. ožujka 2017.  okupili smo se na spomen-obilježju u Brutiji, gdje su prije sedamdeset i tri godine pogubljene Marija Medica i Lina Zakinja. Kao i svake godine, osim učenika hrvatske i talijanske škole, komemoraciji su nazočili predstavnici i članovi udruge antifašističkih boraca, predstavnici Grada Umaga, članovi političkih stranaka.

Školski zbor pod vodstvom Mirele Zemčak  tradicionalno je izveo himnu „Lijepa naša domovino“ i svečanu pjesmu „Krasna zemljo, Istro mila“. Zatim je Andea Zakinja, učenik 6. e razreda,  izveo „Tišinu“ na trubi dok su vijence polagali predstavnici Udruge antifašističkih boraca Bujštine, predstavnici Grada Umaga, predstavnici Osnovne škole Marije i Line, Umag i predstavnici Talijanske osnovne škole „Galileo Galilei“, Umag. Nakon polaganja vijenaca nazočnima se obratio predstavnik Udruge antifašističkih boraca Bujštine, gospodin Vinko Golčić i gradonačelnik Umaga, gospodin Vili Bassanese.

Udruga antifašističkih boraca svake godine nagrađuje najbolje učeničke radove hrvatske i talijanske škole na temu Marije i Line. Treću nagradu dobili su učenice TOŠ „Galileo Galilei“ Caterina Napolitano iz TOŠ “Galileo Galilei“ i OŠ Marije i Line Aurora Krasti, drugu nagradu dobili su učenik TOŠ „Galileo Galilei“ Alex Četojević i učenica OŠ Marije i LineErika Štokovac, dok su prvu nagradu dobili učenici TOŠ „Galileo Galilei“ Elian Conti i Norman Zakinja, OŠ Marije i Line. Prvonagrađeni su svoje literarne radove pročitali.

U kulturno-umjetničkom djelu programa nastupili su: Glazbeni odjel OŠ Marije i Line s učenicima Matijom Klajem koji je izveo „Gigue“ na gitari te Samuelom Čekom na harmonici, Tea Zubak recitirala je pjesmu „Zemlja Hrvatska“, Adriana Vrban recitirala je Nazorovu „Pjesmu o Istri“. Nakon tih izvedba Školski zbor je izveo praizvedbu pjesme „Marija i Lina“ koju je napisao Stefan Mandić (generacija 2011/12), a uglazbila prof. Mirela Zemčak.

Na samom kraju kulturno-umjetničkog programa ravnatelj hrvatska škole Mate Vidović obratio se nazočnima s prigodnim govorom, napomenuvši da će se od sada na svakoj komemoraciji pjevati pjesma „Marija i Lina“  i najavio drugi dio tradicionalnog okupljanja.

Tekst i fotografije: Veronika Šverko, 7.c

Voditeljica Novinarske grupe: Jelena Paić, prof.i dipl.knjižničar

1. mjesto

ŽIVOT U STRAHU, BIJEDI, NEIMAŠTINI… NE, HVALA!

Život za ostvarenje svojih ideala i ciljeva koji su živjele Marija Medica i Lina Zakinja vrijedan je svake pohvale i divljenja. Hrabre, mlade djevojke bez straha neumorno su se borile s tisućama hrabrih boraca za slobodu i mir. Cilj kojem su težile i nemilosrdno žrtvovale svoje živote bio je jedan jedni – osloboditi svoju zemlju od neprijateljske vojske.

Na žalost, san Marije i Line prekinut je vrlo rano, mučno i tragično. San koji nisu nikad odsanjale do kraja ugasio se u ranoj mladosti.

Slušajući svoju nonu, koja se trudi pobliže mi objasniti težak i mukotrpan život kojim su živjele, teško da se ne zapitam zar je to moguće. Suznih očiju nona mi je ispričala kako su njezine sestrične mučki ubijene ne odajući tajnu koju su zauvijek odnijele sa sobom.

Ugasila su se dva mlada života sa samo dvadeset i dvadeset dvije godine, neostvarenih ciljeva, želja i snova.

Pun entuzijazma, inspiracija i želja želim život dosljedan svojih ciljeva i snova za koji su se Marija i Lina u svom kratkom životu mukotrpno borile.

Neka im je vječna slava i hvala…

Norman Zakinja, 8.d

Mentor: Božidar Cvenček, prof.

2. mjesto

SLOBODA

(MARIJA I LINA)

Prostranstvo za neke nedostižno,

Od Mjeseca dalja,

Od dodira bliža,

Od ljubavi jača,

Od straha se skriva.

Za slobodu srce viče,

Za slobodu drugi ne čuju,

Za slobodu život su dale,

Za slobodu svima su dokazale,

Prostranstvo za neke dostižno.

Erika Sirotić, 8.c

Mentor: Božidar Cvenček, prof.

3. mjesto

Marija i Lina

Opet je proljeće kao i tada

I na istom mjestu

Cvijeće miriše i cvate.

Sa istoga se proplanka

I danas, kao nekad

Zlatna jutra zlate.

Jednom su davno

Na istom tom mjestu

Dva mlada života stala.

Pokošene rafalom

Fašističke ruke

Jedna za drugom je pala.

A htjele su samo

Pravdu, slobodu,

I život bez mržnje i straha.

Danas se pitam koja je

Bila im misao zadnja,

Prije posljednjeg daha?

Opet je proljeće kao i tada.

U miru danas gledamo

Slobodni let ptica.

Jednom davno za to su život dale.

I zato od srca: Hvala, Lina Zacchigna!

Marija Medica, hvala!

Tekst: Stefan Mandić

Glazba: Mirela Zemčak, prof.

Marija i Lina

Pokraj modroga mora i suncem obasjane livade cvjetne,

Djevojke dvije, sanjale su snove sretne.

Slobodu za narod svoj,

slobodu za Istru svoju,

Al' ne dočekaše taj dan.

Ne odsanjaše svoj sretni san.

Zli ljudi, ugasiše živote mlade,

ugasiše njihove proljetne nade.

Pokraj modroga mora i suncem obasjane livade cvjetne,

Vesela djeca slobodno sanjaju snove sretne.

Aurora Krasti, 7.b

Mentorica: Mirela Jovičić, prof.

« Ožujak 2024 »

Trenutno nema objavljenih natječaja i javnih poziva za zapošljavanje.

Ukupno: 2920750

Ukupno: 2920750