Posjet Vukovaru

Autor: Maja Lalić, 2. 5. 2019.

Posjet učenika osmih razreda Vukovaru

Učenici osmih razreda  boravili su u Vukovaru 11. i 12. travnja, sudjelujući u projektu „Posjet učenika osmih razreda Vukovaru“.

Riječ je o projektu koji obuhvaća učenje o vrijednostima Domovinskog rata i značaja bitke za Vukovar u obrani suvereniteta i teritorijalne cjelovitosti suvremene Republike Hrvatske. Tijekom terenske nastave u Vukovaru učenici su upoznati s demokratskim procesima koji su doveli do stvaranja suverene i samostalne Republike Hrvatske te kako je ona obranjena u nametnutome ratu.

Po dolasku u Vukovar, učenici su posjetili Socijalnu samoposlugu i donirali više stotina kilograma hrane i kozmetike koje su skupili u humanitranoj akciji „ Srce za Vukovar“.

Nakon predavanja , učenici su posjetili memorijalna mjesta na širem području grada Vukovara gdje su kroz predavanja vodiča uvedeni u događaje koji su se u Vukovaru odigrali ratne 1991. godine. Uz memorijalnu povijest vezanu za Domovinski rat, učenici su se dodatno  upoznali s povijesnom i kulturnom baštinom grada Vukovara te su posjetili Muzej vučedolske kulture.

Terenska nastava u Vukovaru završila je Školom mira, predavanjem čiji je cilj da učenici ponesu svojim domovima poruke mira, nenasilja i tolerancije na kojima se može graditi budućnost te kvizom znanja za učenike.

Sve troškove organizacije projekta, što uključuje prijevoz, prehranu, smještaj za učenike i njihove pratitelje podmirilo je Ministarstvo hrvatskih branitelja.

Zahvaljujemo se svima koji su se odazvali humanitarnoj akciji  kao i učenicima osmašima  koji su dostojanstveno i primjereno Gradu heroju prenijeli naše poruke mira, solidarnosti  i podrške.

„Moć prošlosti od velike je važnosti u izgradnji pravedne i mirne budućnosti."  MCDR

Lidija Lešić, prof. povijesti

« Siječanj 2020 »

Popis udžbenika 2019./2020.