Autor: Jelena Paić, 8. 5. 2023.

Drugi transnacionalni projektni sastanak u Umagu od 2. do 4. svibnja 2023. godine

Međunarodni Erasmus+ projekt “Let’s All Go to the Theatre of European Dreams” („Idemo svi u kazalište europskih snova“) ulazi u drugu godinu trajanja te je običaj u projektima Erasmus+ tada održati radni sastanak koordinatora i ostalih sudionika u projektu kako bi se vrednovali dosadašnji učinci projekta i planirale buduće aktivnosti. Iz tog razloga, OŠ Marije i Line,  Umag - SE "Marija i LIna", Umago bila je od 2. do 4. svibnja 2023. godine domaćin drugog radnog sastanak međunarodnog projektnog tima.

Podsjetimo, u projektu sudjeluje šest škola iz različitih europskih zemalja: Velika Britanija, Bugarska, Grčka, Turska, Malta i Hrvatska, a nositelj je neprofitna udruga ETIC Expert iz Rumunjske. Na drugi radni sastanak došlo je ukupno 17 učitelja partnerskih škola te 4 volontera iz neprofitne udruge nositeljice projekta.

Prvi dan nas je na ulazu u školu dočekala ravnateljica škole Sanja Zakinja, prof., učenici 7. a razreda, Karlo Šimić i Nikola Bjelajac te učenici 7. c razreda, Ema Paić Hrbat, Vid Kovačić i Stefano Bassanese, kao i cijeli 2. a razred i njihova učiteljica Aurika Matković koja je bila zadužena za organizaciju ceremonije dobrodošlice. Svi učenici koji su nas dočekali bili su odjeveni u tradicionalne istarske nošnje, a učenici sedmih razreda su gostima nudili tradicionalne istarske slastice – fritule i kroštule. Kada su se gosti smjestili u Plavu dvoranu, učenici 2. a su nam otplesali “Šete paši“ i otpjevali izvorne pjesme hrvatskog i istarskog kraja “Sve ptičice iz gore” i “La mula de Parenzo”, ovu drugu na lokalnom, istrovenetskom dijalektu. Učenike je pripremila učiteljica Aurika. U nastavku je ravnateljica upoznala strane učitelje s našom školom i hrvatskim obrazovnim sustavom te smo učitelje poveli u obilazak škole i pojedinih učionica. Nakon razgleda škole, održan je okrugli stol na temu vršnjačkog nasilja i kako ga prevenirati te su tom prilikom, učenici 7. a razreda pod mentorstvom učiteljice engleskog Darije Barbić, prof. izlagali na engleskom jeziku te pokazali svoje video uratke koje su napravili tijekom sudjelovanja u projektu.

Nakon okruglog stola te otvorene diskusije i razmjene ideja među učiteljima na temu vršnjačkog nasilja, strani učitelji su, pod vodstvom muzejske pedagoginje, Barbare Crnobori, obišli centar grada Umaga i važnije povijesne lokalitete te se zaustavili u gradskom muzeju gdje im je uz pomoć tableta i VR naočala predstavljen EU projekt „Grue - očuvanje i promocija tradicionalnih drvenih dizalica za barke“. Strani učitelji su bili vrlo zabavljeni VR naočalama, kojima se simulira proširena stvarnost grua i sami lokaliteti na kojima se one nalaze.

Nakon obilaska grada i radionice u Muzeju, posjetili smo Gradsku vijećnicu gdje nas je u ime Grada Umaga dočekao i pozdravio pročelnik Upravnog odjela za opću upravu i društvene djelatnosti Slaviša Šmalc (https://umag.hr/novosti/u-okviru-erasmus-projekta-let-s-all-go-to-the-theatre-of-european-dreams-sudionici-posjetili-grad-umag-824?fbclid=IwAR3Jj9oDzfrqX-AiAEs1P6DD4SQoVKx37gHcXfzUkL4QurjTAf8fJtlXyzY )

U popodnevnim satima je održan sastanak koordinatora, a zatim su učitelji nazočili svečanom otvaranju državnog Natjecanja iz biologije u Učilištu na koje su bili pozvani od ravnateljice.

Prema Hodogramu, drugi radni dan je bio rezerviran za kulturno-povijesni obilazak i predstavljanje prirodnih ljepota našega zavičaja te smo tom prilikom pokazali europskim učiteljima naše istarske „dragulje“, gradove Rovinj i Poreč, uz kraće zaustavljanje na Limskom kanalu. Gostima se Istra doista svidjela i uživali su u svakom trenutku kulturno-povijesnog programa.

Treći dan smo proveli u prostorijama objekta „Villa Punta“, gdje su partneri bili smješteni. Nakon održanog radnog sastanka koordinatora i učitelja i ranijeg ispraćaja delegacije s Malte, u predivnom ambijentu plaže „Adriatic“, učiteljica Željka Čikeš je za strane učitelje održala radionicu „Anti-Stress Therapy“ koja se sastoji od nekoliko vježbi za trening mozga te aktivnosti za opuštanje i samorefleksiju. Nakon radnoga dijela učitelji su turističkim vlakićem obišli turistička naselja Stella Maris i Katoro. U večernjim satima ravnateljica je svim sudionicima podijelila Potvrde o sudjelovanju uz ugodno druženje u konobi „Bokun“ u Petroviji.

Prema riječima Predsjednice neprofitne Udruge nositeljice projekta, gđe Lille Dimitru, aktivnosti u umaškoj školi su provedene u najboljem izdanju, uz zaključak da su potrebne inovativnije metode i tehnike za borbu protiv negativnih vrsta ponašanja.

Hrvatska avantura je gotova ali ostaju uspomene, zanimljiva i pozitivna iskustva učenja te doživotna prijateljstva!

Tekst: koordinatorica Alenka Banić Juričić, prof. savjetnik

Foto: Maja Lalić, mag. knjižničarstva,