Obilježavanje

Autor: Adela Granić, 27. 9. 2013.

Europski dan jezika

U sklopu Comenius projekta „Souvenirs for Europe“ obilježili smo izradom plakata, proveli smo anketu među građanima, putem školskog razglasa pozdravili smo učenike škole na 10 europskih te priredbom za građanstvo.

Odlukom Vijeća Europe, 2001. godina proglašena je Europskom godinom jezika. Glavna je zadaća skrenuti pozornost na važnost učenja jezika, promicati europsku kulturnu i jezičnu raznolikost te poticati cjeloživotno učenje jezika u školi i izvan nje.Ove godine, ulaskom Hrvatske u Europsku uniju, hrvatski je postao 24. službeni jezik Europske unije, na što smo posebno ponosni. Na mnogim trgovima i ulicama diljem Europe danas se čuju pjesme, recitacije i plesovi na materinskom i stranim jezicima.

Priredba povodom Europskog dana jezika održana je 26. rujna 2013. u parku Učilišta već 6. godinu zaredom, a voditelji su bili Afrodita Ždravac i Lovre Labura.

Led su probili učenici 7.c razreda, Matija Vusić i Alek Krajcar koji su pod vodstvom prof. Jasenke Ružić i prof. Marije Samaržije izveli pjesmicu Dragutina Tadijanovića Djevojčica i ja

Nakon njih nastupili su učenici PŠ Murine koji su izveli dvije točke. Prva točka bila je pjesma na engleskom jeziku koju su otplesali uz pjesmu pod vodstvom prof. Tamare Kleut, a nakon te točke otplesali su i otpjevali pjesmu na talijanskom jeziku pod vodstvom prof. Martine Prebeg.

Članovi literarno-scenske grupe pod vodstvom prof. Mirele Jovičić izveli su nekoliko kratkih skečeva na hrvatskom jeziku.

Pjesmu Johanna Wolfganga von Goethea Gefunden, koja je objavljena prije točno 200 godina, recitirale je na njemačkom jeziku Ana Marija Šimunović, a pripremio ju je učitelj Vladimir Samaržija.

Nakon toga učenici 3.a razreda pod vodstvom učiteljice Nevenke Franjković otpjevali su svima poznatu pjesmu Bratec Martin na francuskom, njemačkom, talijanskom, engleskom i hrvatskom jeziku.

Nekoliko recitacija na temu športa izveli su učenici Područne škole Petrovija, a uvježbala ih je prof. Vesna Srdoč Lekšan.

Učenice 6.a razreda Melina Abazagić i Selma Barjamović svojim krasnim glasovima izvele su popularni hit The Cup Song, a pripremila ih je prof. Darija Barbić-Bilić.

Veselu  pjesmu na engleskom jeziku izveli su učenici 4.b razreda koje je pripremila prof. Alenka Banić Juričić, a za simpatičan styling zaslužne su njihova učiteljica Mara Navala i prof. Danica Sardelić.

Nakon priredbe učenici su proveli među slučajnim prolaznicima kviz anketu na četiri jezika: hrvatskom, talijanskom, engleskom i njemačkom jeziku na temu „Europska unija i njene institucije“. Anketu na engleskom jeziku pod vodstvom prof. Alenke Banić Juričić pripremili su učenici Jezične grupe, anketu na talijanskom jeziku pripremili su učenici s prof. Tamarom Kleut, dok su anketu na njemačkom jeziku pripremili učenici  pod vodstvom Vladimira Samaržije, nast. Na kraju je rezultate ankete obradila Tamara Kleut, prof.

Članovi Učeničke zadruge „Svjetionik“ pod vodstvom prof. Vesne Janjiš od 8:00 sati prodavali su ispred Turističke zajednice učeničke suvenire. Uz proizvode koji inače prodaju nudili su neke nove proizvode, odnosno straničnike i ukrasne keramičke pločice, koje je izradila Likovna grupa voditeljice Danice Sardelić.

Aktiv stranih jezika s nast. Vladimirom Samaržijom na čelu glavni je organizator obilježavanja, a za scenografiju  bila je zadužena prof. Danica Sardelić.

Tonka Čikeš i Mara Došen, 7.c

Voditeljica Novinarske grupe: Jelena Paić Hrbat, prof. i dipl. knjižničar

Trenutno nema objavljenih natječaja i javnih poziva za zapošljavanje.