Posjet

Autor: Adela Granić, 17. 11. 2013.

Uzvratni posjet Slovenaca Osnovnoj školi Marije i Line, Umag

Došao je i taj dan. Naši partneri i prijatelji iz Osnovne šole Brezovica pri Ljubljani (Slovenija) posjetili su 8. i 9. studenog 2013. godine OŠ Marije i Line, Umag. Dvodnevno druženje nastavak je upoznavanja učenika i učitelja u sklopu Comenius Projekta „Souvenirs for Europe“, koje je započelo mjesec dana ranije u Sloveniji, a sve sa ciljem da se bolje upoznamo i sklopimo prijateljstva kako bismo u narednim godinama sudjelovali na mobilnostima u partnerskoj školi u trajanju od 10 dana.

Po dolasku u Školu učenicima, učiteljima i ravnateljici Meti Trčak dobrodošlicu je zaželio ravnatelj OŠ Marije i Line, gosp. Mato Vidović, a u ime Grada Umaga dogradonačelnik, gosp. Niko Čančarević. Ravnateljica gđa. Trček darovale je ravnatelja i dogradonačelnika prigodnim darovima i zahvalila se na riječima dobrodošlice.

Dvodnevno druženje učenici i učitelji nastavili su izletom u Livade i Motovun. U Livadama su posjetili Muzej Parenzane a pridružio im se i načelnik Oprtlja gosp. Aleksandar Krt, koji je nazočnima govorio o Parenzani te o sadašnjem životu u Oprtlju. Ravnateljima gđi Metek i gosp. Vidoviću, načelnik gosp. Krt ovom je prilikom darovao monografije Oprtlja.

U trgovini Zigante tartufi učenici su imali priliku degustirati proizvode od tartufa, a više o toj jedinstvenoj gljivi saznali su od gđe Vanje Kajić, managerice za marketing ove uspješne firme. Mnogim učenicima ovo je bio prvi put da kušaju tartufe pa su  njihove reakcije bile različite. Ipak je riječ o potpuno novom mirisu i okusu na koji nisu navikli.  Svima su se svidjele razni slatki proizvodi, poput meda s tartufima.

Da bi učenici naučili više o ovom jedinstvenom staništu tartufa pobrinula se prof. Lydia Lugar koja je za njih organizirala i održala terensku nastavu u Motovunskoj šumi. Učenici su na terenskoj nastavi dobili osnovne informacije o zaštićenom području šumskom rezervatu Motovunska šuma. Upoznati su s vrstama u šumskoj zajednici hrasta lužnjaka i običnog graba koja obitava na ovom prostoru te imali zadatak pronaći listove tipičnih vrsta iz sloja drveća ove šumske zajednice. Trebali su otkriti što su i kako nastaju zemljani tornjevi koje su mogli vidjeti na tlu duž staze kroz šumu. U završnom dijelu terenske nastave učenici su dobili informacije o tartufima, njihovoj vrijednosti i načinu vađenja. Tijekom boravka u šumi vidjeli su tartufara s dva psa u potrazi za tartufima, a oni koji su se malo dulje zadržali imali su priliku razgovarati s tartufarom i vidjeti tartuf koji je upravo pronašao.

Kroz slikoviti grad Motovun učenike goste i domaćine provela je i o njemu vrlo nadahnuto i stručno govorila gđa Ivona Vascotto, potpredsjednica Vijeća Općine Motovun. Ovaj najbolje očuvani srednjovjekovni grad u Istri ostavio je utisak na naše goste, pogotovu prekrasni vidici na dolinu rijeke Mirne i brojene vinograde. Šetnjom po motovunskim zidanima završili smo naš izlet.

U predvečerje su učenici partnerskih škola ukrstili svoja znanja iz geografije, biologije, ekologije, povijesti, jezika i opće kulture u kvizu „Koliko se poznajemo“ koje je za ovu prigodu napravila Adela Granić, koordinatorica projekta.

Sutradan su se učenici gosti iz Brezovice pridružili radionicama koje se u OŠ Marije i Line organiziraju svake godine u sklopu Međunarodnog programa eko škola. Druženje partnerskih škola završilo je obilaskom Umaga i njegove okolice.

Učenici su tijekom oba posjeta bili smješteni kod svojih vršnjaka, što je još više doprinijelo njihovom zbližavanju. I u ovom projektu važnu ulogu imaju roditelji koji su se aktivno uključili i svojim malim gostima boravak učinili ugodnim i sigurnim. Bez njihove podrške ovaj Projekt ne bi se mogao ostvariti. Time se, još jednom pokazuje važnost suradnje roditelja i škola i u ovakvim neformalnim oblicima odgoja i obrazovanja.

Ostale fotografije pogledajte u Foto-galeriji.