Radionica

Autor: Adela Granić, 2. 4. 2014.

Radionica

ČAROBNE TEKUĆINE

Voditeljica radionice:  Karmen Morsi

Vrijeme održavanja:

-          28.03.2014. od 16:30 - 17:45 h – prva grupa

-          28.03.2014. od 17:30 – 18:40 h – druga grupa

Ideja radionice  je prenijeti našim prijateljima i gostima iz Slovenije  suvenir u obliku priče , pjesme i svega što se može izreći riječima, a isto tako nacionalnih jela, pića, kulturne  materijalne i nematerijalne baštine. Izrada suvenira u obliku oslikane staklene boce ili staklenke pravi je podsjetnik na Istru kao prepoznatljivu regiju unutar Republike Hrvatske. Status Eko škole smo opravdali i korištenjem već  iskorištenih staklenih boca i staklenki raznih dimenzija i oblika kojima smo podarili 'novi život'. Tehnike izrade koje smo koristili u radionici su salvetna tehnika (decouopage), transfer tehnika, pittorico bojenje, crackle (pucajući) efekti . Motivi oslikavanja su prepoznaljivi: maslina, lavanda te mnogobrojni kulturni spomenici kulturne spomenička baštine Istre. Među njima treba istaknuti  pulsku arenu, Eufrazijevu baziliku, baziliku Svete Eufemije, zvonik Sv. Pelegrina te savudrijski svjetionik. Sam naziv radionice je inspiriran čarobnim tekućinama- maslinovim uljem i eteričnim uljem lavande.

Tekuće zlato Mediterana, maslinovo ulje, oduvijek je bilo puno više od obične namirnice, ono je ljekovito, magično i nepresušni izvor očaranosti. Stablo masline je simbol obilja, slave i mira, njenim grančicama su se slavili pobjednici, a njeno ulje služeno je najmoćnijijm glavama. To je sveto drvo, simbol mira, plodnosti, izobilja, mudrosti i snage koja hrani, njeguje i liječi već tisućama godina. Proizvodnja maslinovog ulja u Istri piše stranice stare par tisuća godina. Zbog posebnosti tla i klime, istarska zemlja je vrlo pogodna za uzgoj masline. Na njenim su se obalama još u antici, posebno na Brijunima, u Barbarigi i Poreču, nalazila antičke uljare i ondašnji pogoni za proizvodnju amfora u kojima se prevozila ova dragocjena tekućina.

Uporaba lavande također ima dugu povijest. Lavanda se koristi više od 2000 godina. Stari su se Rimljani kupali u mirisnim kupkama u koje su dodavali lavandino ulje. Ta mediteranska biljka koristila se kao lijek i kao začin. Lavanda voli Hrvatsko tlo. Jednako uspješno raste u Dalmaciji, Istri i Slavoniji. Mnogi su primjeri osnivanja udruga, OPG-ova kojima  je cilj razvoj i unapređenje uzgoja i prerade lavande i ostalih proizvoda od lavande. Popularizacija istih se jača na festivalima lavande u nekoliko mjesta u Istri.

Stara latinska izreka kaže: "Kao što je ruža miris srca, tako je lavanda miris duše"

Nadam se da miris iz naših duša  možemo proširiti Europom te podijeliti naše suvenire sa stanovnicima Europe!

Voditeljica radionice: Karmen Morsi

Ostale fotografije možete pogledati u Foto-galeriji.

« Ožujak 2024 »

Trenutno nema objavljenih natječaja i javnih poziva za zapošljavanje.

Ukupno: 2920745

Ukupno: 2920745