2016-03-18 07:51:00

Erasmus +

POSJET TARANTU U SKLOPU PROJEKTA  P.L.A.C.E.S.

OD 6. DO 13. OŽUJKA 2016.

UMAG – U rujnu ove godine u umaškoj Osnovnoj školi Marije i Line krenuo je međunarodni projekt P.L.A.C.E.S. u okviru programa Europske Unije Erasmus+ koji potiče uvođenje inovativnih i kreativnih metoda rada u učenju i poučavanju u obrazovnim ustanovama te korištenje IKT-a i web alata u nastavi.

P.L.A.C.E.S. je akronim od  Presenting Legends Across the Continent in European Schools, a koordinatorica je profesorica engleskog jezika Alenka Banić Juričić. Projekt je u potpunosti financiran od Europske Unije i na razini cjelokupnog partnerstva od devet europskih škola, od Nacionalne agencije za mobilnost i EU programe dobio je sredstva u iznosu od € 236.000. U projekt su uključene škole iz Hrvatske, Bugarske, Cipra, Grčke, Italije, Njemačke, Rumunjske, Slovačke i Turske. Njime se u školama sudionicama želi valorizirati kulturno nasljeđe i narodni običaji užeg i šireg zavičaja s naglaskom na mitovima, legendama i narodnoj predaji.

U sklopu projekta P.L.A.C.E.S. planirano je ukupno pet projektnih tjedana tijekom kojih učenici i učitelji 9 partnerskih škola sudjeluju na organiziranim radionicama i aktivnostima koje je pripremila škola domaćin. Prvi takav projektni tjedan održan je u siječnju u Vidinu, u Bugarskoj, a drugi je održan na jugu Italije, u slikovitom mjestu Taranto, od 6. do 13. 3. 2016.

Na projektnim aktivnostima sudjelovali su učenici umaške škole: Dajana Beletić, Lana Ružić, Ivona Novak, Nina Posar, Lara Vottero i Matija Klaj te profesorica engleskog jezika Alenka Banić Juričić, učiteljica razredne nastave Aurika Matković, knjižničarka Jelena Paić te ravnatelj umaške škole, Mato Vidović.

Ukupno nas je bilo dvadesetak učitelja i ravnatelja iz 8 partnerskih škola te tridesetak učenika te domaćini, učitelji i učenici iz talijanske škole „Leonardo Sciascia“ smještene u mjestu Talsano, 15 km od Taranta. Učenici su cijelo vrijeme boravka bili smješteni u talijanskim obiteljima svojih vršnjaka te su na taj način imali priliku iz prve ruke upoznati kulturu, način života, jezik  te gastronomiju tog dijela Italije.

Po dolasku s Ronchija u Bari smjestili smo se u hotel i išli razgledati grad. Obišli smo povijesnu jezgru grada, zidine te poznatu katedralu svetog Nikole. Nakon razgledavanja počastili smo se odličnom talijanskom pizzom. Sljedećeg dana smo vlakom otišli u Taranto, gdje su nas dočekali predstavnici škole domaćina i obitelji. Za neke učenike to je bilo prvo iskustvo vožnje avionom i vlakom.  

Dani koji su uslijedili bili su ispunjeni raznim projektnim aktivnostima, ali bilo je vremena i za zabavu i opuštanje u društvu kolega i vršnjaka. Prvog radnog dana talijanska škola nam je pripremila nezaboravni doček ispred škole te kratki kulturno-umjetnički program sa svojim tradicionalnim pjesmama i plesovima. Svi smo pljeskali uz taktove poznate „tarantelle“.

Učenici svih škola sudjelovali su u predstavi „Karnevalski običaji u zemljama partnerima“ koju je organizirala talijanska škola. Naši učenici ponijeli su sa sobom tradicionalne murinske maske te smo domaćinima i partnerima pokazali našu karnevalsku tradiciju otpjevavši i otplesavši tradicionalnu karnevalsku pjesmu „Maškare, ča mogu maškare“, u pratnji na gitari našeg učenika 4. razreda PŠ Petrovija, Matije Klaja. U pripremi maski i nastupa puno nam je pomogao ravnatelj umaške talijanske OŠ „Galileo Galilei“, gosp. Arden Sirotić, koji već dugi niz godina njeguje i čuva od zaborava tradiciju murinskog karnevala. Gledatelje su oduševili živopisni cvjetni šeširi naših maškara.

Osim ove, učenici su sudjelovali u digitalnim radionicama izrade e-knjige i multilingualnog rječnika koristeći moderne web 2.0 alate te u kreativnoj radionici izrade tradicionalnih karnevalskih maski. Zadnji dan projektnih aktivnosti bio je namijenjen prezentaciji turističkih brošura o legendarnim mjestima i legendama našeg zavičaja gdje su naše učenice predstavile legendu o savudrijskom svjetioniku, legendu o Sipru i legendu o Juri Grandi.

Dvojezične brošure su učenice izrađivale u Hrvatskoj koristeći aplikaciju Publisher. Kući smo se vratili s mnoštvom turističkih brošura o poznatim legendama i legendarnim mjestima škola partnera. Kao i učenici, učitelji su također imali priliku unaprijediti svoje digitalne i jezične kompetencije sudjelovanjem u radionicama  o uporabi eTwinninga i izradi digitalne e-knjige. Naša grupa je, osim engleskog, koji je službeni jezik projekta, mogla vježbati i jezik domaćina.

Upoznali smo talijanski obrazovni sustav i razgledali njihovu školu, učenici su bili nazočni na satovima nastave zajedno sa svojim domaćinima, a vrijedne mame talijanskih učenika  svakodnevno su u školu donosile tradicionalne domaće kolače i slastice. Posebno su nas se dojmili kolači koji su imali nadjev u obliku zastava zemalja partnera.

Razgledanje i upoznavanje s poznatim znamenitostima grada domaćina i njegove okolice čini sastavni dio ovog projekta te smo tako otišli u razgledavanje povijesnog dijela Taranta, Arheološkog muzeja MARTA, jednog od najvažnijih u Italiji te poznatog dvorca iz 15. stoljeća, Castello aragonese ili castello S. Angelo. Taranto nosi nadimak „Grad na dva mora“ obzirom da se starogradska jezgra nalazi na otoku koji je s ostalim dijelom grada povezan mostom.

Osim Taranta posjetili smo i slikovitu dolinu Valle d'Itria u oblasti Murge talijanske pokrajine Apulija koja je karakteristična po  tradicionalnim kamenim nastambama  kupastog krova po imenu „trulli“. Te nastambe mogu se pronaći u mjestima:  Alberobello, Locorotondo, Fasano, Cisternino, Martina Franca i Ceglie Messapica.  Izgledom veoma podsjećaju na istarski kažun. Prošetali smo gradićem Martina Franca koji ima puno lijepih trgovina i suvenirnica. Suvenir koji je karakterističan za Taranto i okolicu je „il pumo“ – ružin pupoljak. Izrađuje se u raznim bojama, premda je tamnozelena boja najkarakterističnija. Domaćini vele da će suvenir donijeti sreću osobi koja ga je dobila na dar.

Predzadnji dan boravka otišli smo na organizirani jednodnevni izlet u Alberobello i Locorotondo na putu za Bari. Trulli Alberobella su jedinstven primjer prapovijesne gradnje. isključivo od nepravilnih komada vapnenačkog kamena iz okolnih polja, karakterističnog piramidalnog oblika, kupolastih ili kupastih krovova prekrivanih vapnenačkim pločama. S obzirom da je ova skupina građevina jedna od rijetkih tako netaknutih primjera prapovijesne arhitekture koja je preživjela do modernog doba, trulli iz grada Alberobello su dospjeli na UNESCO-v popis mjesta svjetske baštine u Europi 1996. godine. Trulli su građeni kao  privremeno sklonište pastirima i farmerima, ili kao skladišta, bez žbuke ili cementa, čime je obični puk izbjegavao oporezivanje od cara.

Na povratku smo ponovo noćili u Bariju i ranim jutarnjim letom otputovali za Ronchi, a potom svojim obiteljima.

Alenka Banić Juričić, prof.


Osnovna škola Marije i Line Umag