2020-06-04 09:37:28

Članak za medije

 Škola na daljinu u doba koronavirusa

 

Kada je stupila na snagu odluka da se škola zatvara, u rekordnom roku se pripremila nastavu na daljinu. Učenicima koji kod kuće nemaju računalo, Škola je posudila tablete s ugrađenim internetom. Ravnateljica Sanja Zakinja je u suradnji s učiteljima informatike odabrala platformu Taems. Naime, Microsoft Teams jedinstvena je platforma za komunikaciju i suradnju koja kombinira razgovore na radnom mjestu, video sastanke, pohranu datoteka itd. Svi članovi Učiteljskog vijeća i gotovo svi učenici predmetne nastave članovi su Teamsa pa je na taj način dozvoljena virtualna komunikacija na svakodnevnoj bazi.

Za učenike od 5. do 8. razreda nastava se odvija prema našem rasporedu, a učitelji su im na raspolaganju u jutarnjim  satima za predmete koje imaju taj dan prema rasporedu. Za sva ostala pitanja učitelji im odgovaraju u naredna dvadeset i četiri sata ili po dogovoru. Učenici predmetne nastave ulaze u svoje virtualne razrede prema satnici koje je objavilo Ministarstvo znanosti i obrazovanja. Nadalje, učenici mogu pratiti i Sportsku televiziju kako bi lakše usvojili obrazovne ishode. Učenici razredne nastave prate program na HRT-u 3 i slušaju upute svojih učitelja.

Prvi tjedan nastave na daljinu mogli bi nazvati tjednom preispitivanja i traženja najboljih rješenja. To je bio svojevrsni tjedan prilagodbe kako učenika, tako i učitelja. Sustav nije u potpunosti bio djelotvoran zbog preopterećenosti pa su učitelji  pronalazili razne načine pohrane i slanja dokumenata. Svatko nešto zna i iskušao je neki novi alat te kazuje ostalima njegove dobre i loše strane. Slijedom navedenoga u Viber grupi i Virtualnoj zbornici učiteljii i stručni suradnci  nesebično dijele svoje znanje, nadopunjuju se i potpora su jedni drugima. Svi se dodatno usavršavaju, webinari se gotovo svaki dan održavaju.

Učitelji razredne nastave komuniciraju s učenicima najviše u Viber grupama. Učenicima šalju, među ostalim, zanimljive video sadržaje u Wordwall-u, aplikaciji koja nudi razne kvizove i igre, a djeca uče kroz igru. Škola je za WordWall platila licencu. Ipak je veliki broj učitelja  razredne nastave otvorio aplikaciju ClassDojo, za koju su trebali tražiti suglasnost roditelja i njihovu pomoć da se učenici prilagode takvoj vrsti nastave. Neki učitelji razredne i predmetne nastave otvorili su svoje zanimljive web stranice. Stručni suradnici pružaju psihološku podršku i pomoć učenicima na web stranici Škole, a učiteljice produženog boravka objavljuju zanimljive aktivnosti i igrice kako bi učenicima i roditeljima pomogli da kod kuće što lakše i bezbrižnije provedu vrijeme u izolaciji. Također izdvajamo najbolje učeničke radove, literarne, likovne i u obliku videozapisa, koji su učenicima dodatna motivacija za rad. Tako su nastale nove rubrikekoje su izradile knjižničarke,a svakodnevno prikupljaju i objavljuju sve navedeno na stranici Škole: Koronavirus – podrška djeci i roditeljima u kriznim situacijama, Obiteljski kutak i Baltazarov klub te Najbolji učenički radovi nastave na daljinu.

Naši učenici su novonastalu situaciju shvatili vrlo ozbiljno. Znaju da je sada vrijeme kada se moraju potruditi, neki su čak aktivniji u nastavi na daljinu nego u školi. Hvale neizmjeran trud učitelja kako bi što bolje svladali gradivo te činjenicu što u svakom trenutku ih mogu nešto upitati, ali im, naravno, nedostaje učionička nastava. U kratko vrijeme, sazreli su! Učitelji su angažirani cijeli dan u pripremi zanimljivih sadržaja, ispravljaju zadaće, na raspolaganju su učenicima u bilo koje vrijeme. Jedna od karika u nizu, bez koje nastava na daljinu ne bi bila toliko uspješna,  su i naši roditelji koji pomažu svojoj djeci  u svladavanju gradiva i potpora su im.

Svi učitelji su se susreli s raznim poteškoćama. Na početku su morali uvidjeti digitalnu pismenost kako učenika, tako i roditelja. Naravno, ne možemo očekivati da su svi roditelji digitalno pismeni. Prilagodili smo se i takvim slučajevima.  U nastavi na daljinu neće samo učenici poboljšati svoje digitalne kompetencije, već i njihovi roditelji. Učitelji su zahvalni roditeljima koji pomažu svojoj djeci, ali i roditelji su zahvalni učiteljima jer vide s koliko strpljenja odgovaraju na razne upite. Učitelji pokazuju visoki nivo empatije prema učenicima, a traže od učenika povrtne informacije: je li im zadataka previše/taman/premalo? Jedan od velikih nedostataka takvog vida nastave je što su učitelji previše za računalom, a i učenici nisu toga pošteđeni. Srećom imaju zanimljive satove tjelesne i zdravstvene kulture na poveznicama koje im šalju učitelji.

Prilikom nastave na daljinu dolazi do problema kada određeni dio teme treba dodatno objasniti, ali sve se može svladati. Veliki je nedostatak smanjenje društvene komunikacije, ona prisnost između učenika i učitelja. U razgovoru s nekim kolegicama i sa mnom učenici su se požalili da im nedostaju društvo i učitelji, nastava u školi jer nikakva nastava na daljinu, ni tableti, ni vIdeo snimke, ništa ne može učitelja zamijeniti!

U moru alata i aplikacija, nemojmo zaboraviti da će naši učenici najviše cijeniti ako nam se mogu obratiti bez straha, da budemo, na prvom mjestu, ljudi.

Nastava na daljinu je naša Odieseja, svojevrsno putovanje prepuno izazova koje će nas vratiti u našu mirnu luku, u školske klupe. I ponovno će se čuti predavanja učitelja i buka učenika, buka koja nam trenutno nepodnošljivo nedostaje. Ravneljica je za web stranicu Škole odabrala jednu misao Marije Curie: „Ničega se u životu ne treba bojati,  samo treba razumjeti. Sada je vrijeme da razumijemo više, kako bismo se bojali manje.“  Te njene riječi postale su naša misao vodilja.

Jelena Paić, prof. i dipl. knjižničar

U Umagu 17. travnja 2020.

 

 


Osnovna škola Marije i Line Umag