2022-09-05 08:26:46

Erasmus +

1. Međunarodni radni sastanak (Transnational Project Meeting)

Mjesto: Van, TURSKA

Trajanje: od 27. do 29. kolovoza 2022.

Erasmus+ projekt “Let’s All Go to the Theatre of European Dreams” službeno je započeo u prosincu 2021. godine, ali zbog izlaska francuske škole iz Partnerstva i dugotrajnijeg traženja nove, sedme partnerske škole, projektne aktivnosti započele su u kolovozu ove godine pripremnim radnjama za organizaciju 1. Međunarodnog radnog sastanka (1. Kick-off Meeting), koji je održan u mjestu Van, na obali istoimenog jezera Van, na samom istoku Turske (100 km udaljen od iranske granice). Trajanje projekta je predviđeno do lipnja, 2024. godine.

Projekt smo započeli iz razloga što svaka od partnerskih škola ima probleme vezane s različitim oblicima vršnjačkog nasilja te su nužno potrebne inovativnije metode i tehnike za suzbijanje takvih negativnih vrsta ponašanja. Primijećeno je da tradicionalne, uobičajene metode koje škole koriste nisu najučinkovitije. Ovaj projekt će poučiti učitelje koji budu u njemu sudjelovali kako koristiti drugačije, inovativne metode i tehnike za suzbijanje nasilničkih oblika ponašanja. Metode i tehnike koje ćemo naučiti zasnivaju se na uporabi inovativnih dramskih tehnika, primjerice  P4C - Philosopy for Children (Filozofija za djecu) i Boalova metodologija Kazališta potlačenih (Theatre of the Oppressed), za koje su stručnjaci škole iz Velike Britanije te neprofitna organizacija iz Rumunjske, ASOCIATIA CONTAB ETIC EXPERT, koja je ujedno  glavni nositelj i koordinator ovog projekta. Ostale partnerske škole dolaze iz Hrvatske, Bugarske, Turske, Grčke, Velike Britanije i Malte. Neke od škola sudionica imaju višegodišnje iskustvo u međunarodnim projektima, a Nekima je ovo prvo iskustvo takve vrste.

Našu školu su na prvom radnom sastanku predstavljale prof. Sanja Zakinja, ravnateljica OŠ Marije i Line Umag i prof. savjetnik, Alenka Banić Juričić, školska koordinatorica projekta. Radni sastanak je trajao ukupno tri dana, a dva dana smo provele na putu. U nastavku slijedi pregled projektnih aktivnosti po danima:

 

Dan 1.

Na ulazu u domaćinsku školu “Kalecik Ilkokulu” svima nam je dobrodošlicu izrazio ravnatelj škole, gosp. Mayil Gün te školski koordinator projekta u turskoj školi, gosp. Metin Kiziltas.

Svi sudionici na ulazu u tursku školu

 

Uslijedilo je predstavljanje svih sudionika projekta.

 

Zatim smo u prostorijama škole održali sastanak koordinatora i učitelja prilikom kojeg su se partnerske škole međusobno upoznale i predstavile te razmjenile učeničke radove, turističke kataloge, brošure, prospekte, suvenire i sl.

 

Tijekom radnog sastanka škola domaćin je predstavila svoj grad i regiju Van te podnijela izvješće o dosadašnjim projektnim i diseminacijskim aktivnostima. Zajednički smo verificirali budžet projekta te dobili upute predstavnice upravljačkog tima neprotitne organizacije ASOCIATIA CONTAB ETIC EXPERT na koji način koristiti doznačena sredstva za 1. godinu projektnih aktivnosti. Također smo utvrdili točne datume za odlazak na Aktivnosti učenja, poučavanja i usavršavanja u Rumunjsku, Veliku Britaniju, Bugarsku i Grčku te odredili datume ostala dva radna sastanka u Hrvatskoj i Malti.

Vremenik radnih sastanaka i Aktivnosti usavršavanja, učenja i poučavanja:

LTTA Rumunjska, 13.-17. studenoga 2022.

LTTA Bugarska, 23.-27. ožujka 2023.

2. radni sastanak koordinatora u Umagu, 2.- 6. svibnja 2023.

LTTA Velika Britanija, lipanj/srpanj 2023. (točan datum će se naknadno utvrditi)

LTTA Grčka, listopad 2023. (datum će se naknadno utvrditi)

Završni radni sastanak na Malti, travanj/svibanj 2024.

LTTA = Aktivnosti učenja, poučavanja i usavršavanja

Nakon radnog sastanka predstavnici turske škole poveli su nas u razgled škole čije prostorije su bile prazne, obzirom da nastava u Turskoj također započinje 5. rujna.

 

 

Obzirom da je običaj u međunarodnom projektu upoznati povijest, kulturu, jezik i običaje domaćina, u popodnevnim satima smo otišli u kulturno-povijesni obilazak Muzeja Van te tvrđavi Van Kalesi, masivnoj kamenoj utvrdi koju je izgradilo drevno kraljevstvo Urartu tijekom 9. do 7. stoljeća prije Krista.

Tvrđava Van (Van Kalesi)

 

Dan 2

Drugoga dana je predstavnica neprofitne organizacije iz Rumunjske, gđa. A. Nita, istaknula obveze i zadatke svake partnerske škole. Potvrdili smo i ažurirali naš Vremenik projektnih aktivnosti te Akcijski plan provedbe projekta. Nadalje, verificirana je provedba zadanih zadataka na mjesečnoj osnovi te dane ideje za dodatne aktivnosti u sklopu projektne teme, ukoliko one mogu doprinijeti porastu vrijednosti samoga projekta. Također smo utvrdili izgled i dizajn službene web stranice projekta.

 

Nakon radnog sastanka svi sudionici su posjetili kulturno-povijesni lokalitet, staru srednjovjekovnu armensku crkvu Akdamar, smještenu na istoimenom otoku na jezeru Van.

Sudionici projekta na otoku Akdamar na jezeru Van

 

Dan 3

Treći radni dan raspravljali smo o sadržaju 2. radnog sastanka u Umagu, u svibnu 2023. te završnog sastanka na Malti. Utvrdili smo timove koji će raditi na materrijalnim i nematerijalnim rezultatima projekta. Raspravljali smo o Diseminacijskom planu projekta te evaluirali rezultate prve godine provedbe. Predstavnica glavnog koordinatora ukazala je na novu platformu Europske komisije ESEP, na sljedećoj poveznici: https://school-education.ec.europa.eu/en koja obuhvaća platforme eTwinning, EPALE i SEG. Projekt još nije generiran u alatu “Mobility Tool” zbog odstupanja francuske škole iz projekta te uskorog službenog pristupanja grčke škole. Koordinatorica je podsjetila sve partnere na važnost korištenja alata “Europass Mobility” koji se popunjava prije sudjelovanja u projektnim aktivnostima učenja, poučavanja i usavrđavanja u inozemstvu. Nakon toga su nas primili predstavnici Regionalne prosvjetne inspekcije koja provodi inspekcijski nadzor u predškolskim ustanovama, osnovnim i srednjim školama te učeničkim domovima.

 

Ured pomoćnika Regionalne prosvjetne inspekcije

 

U popodnevnim satima posjetili smo Kuću vanske bijele domaće mačke, koja je veoma rijetka i zaštićena vrsta, obzirom da teško preživljava bilo gdje drugdje. Karakteristike ove mačke su bijelo, poludugo krzno mekano poput kašmira te plave oči ili nejednake oči, od kojih je jedno plavo, a drugo žućkaste boje.

 

Nakon vanskih mačaka koje sretno žive u kući, njegovane i mažene, odvezli smo se do slapova Muradye, smještenih u isoimenom okrugu, 80 km od mjesta Van.

Slapovi Muradye

 

U večernjim satima smo nazočili ceremoniji podjele Potvrdi o sudjelovanju, predvođenoj ravnateljem turske škole i njegovim djelatnicima.

   

 

Autorica teksta: prof. savjetnik Alenka Banić Juričić, školska koordinatorica projekta

 


Osnovna škola Marije i Line Umag