2023-08-28 10:27:38

Erasmus+ KA1

 

Erasmus+ KA122-SCH - Short-term projects for mobility of learners and staff in school education

Project No. 2023-1-HR01-KA122-SCH-000133818

Naziv projekta: POVEŽIMO SE!

Trajanje: 1. 9. 2023. – 28. 2. 2025.

Iznos dodijeljenih bespovratnih sredstava: 26.008,00 EUR

PRIJAVITELJ I NOSITELJ PROJEKTA: Osnovna škola OŠ Marije i Line, Umag – Scuola elementare „Marija i Lina“ Umago

 

KOORDINATORICA PROJEKTA: Alenka Banić Juričić, prof. engleskog i talijanskog u zvanju savjetnika

Projektni tim: Matea Selimović, Željka Čikeš, Aurika Matković, Sara Majdak, Martina Baljak, Manda Vuk i Jelena Paić.

 

PARTNERSKE USTANOVE:

Volksschule Triester, Austria

Newark School, Malta

Dr. Vladimir Polezinoski, North Macedonia

Teacher Academy Ireland Limited, Ireland

Erasmus Learning Academy SL, Spain

New Horizons Malta, Malta

EUROPASS SRL, Italy

Projekt smo prijavili jer su rezultati online ankete koju smo proveli među učenicima pokazali su da bi učitelji trebali osuvremeniti i poboljšati metode poučavanja i pristupa učenicima, škola treba omogućiti zadovoljenje različitih interesa učeničkih skupina ponudom izvannastavnih aktivnosti koje čine odmak od propisanog nastavnog plana i programa kako bi se ostvarili preduvjeti za različite oblike neformalnog učenja. Svakako treba zadržati kontinuitet postojećih aktivnosti koje su kvalitetne i uključiti u rad što veći broj učenika i učenike s posebnim potrebama, ali istovremeno nadograditi kurikulume tih aktivnosti uvođenjem inovativnijih načina rada i komuniciranja s učenicima, primjerenih 21. stoljeću. U projekt smo krenuli kako bi osuvremenili kurikulume za postojeće aktivnosti koje vode učiteljice uključene u ovaj projekt, osmislili i započeli nove aktivnosti nakon stjecanja potrebnih znanja, vještina i kompetencija kroz realizaciju aktivnosti planiranih u ovom projektu.

 

CILJEVI PROJEKTA

Projektom želimo uvesti inovativnije metode i oblike poučavanja i pristupa učenicima u redovnom nastavnom procesu, uz primjenu kreativnih pristupa radu i podršku suvremenih digitalnih alata, osuvremeniti kurikulume za postojeće izvannastavne aktivnosti koje vode uključene učiteljice te osmisliti i započeti nove, nakon stjecanja potrebnih znanja, vještina i kompetencija kroz realizaciju svih aktivnosti koje smo planirali provesti.

Na školskom Timu za kvalitetu oformili smo projektni tim sudionika različitih profila te definirali glavne ciljeve projekta: Razvijanje i usavršavanje inovativnihi inkluzivnih metoda poučavanja, jezičnih i digitalnih kompetencija u nastavnim i izvannastavnim aktivnostima, motivacija učenika za inkluzivno, kreativno, iskustveno učenje za svakodnevni život u svrhu održivog razvoja i stjecanja novih vještina te razvoj socijalnih, emocionalnih i komunikacijskih vještina, interkulturalnih kompetencija i daljnja internacionalizacija škole.

 

PROJEKTNE AKTIVNOSTI I IMPLEMENTACIJA

Želimo provesti dvije aktivnosti grupne mobilnosti učenika, prvu u osnovnu školu "Volksschule Triester" u Austriji u trajanju od 4 dana ,u kojoj će sudjelovati 8 učenika razredne nastave, od čega 1 učenik nižeg socio-ekonomskog statusa te 2 učiteljice razredne nastave u pratnji, a drugu u osnovnu školu "OOU Dr Vladimir Polezinoski" u Sjevernoj Makedoniji u trajanju od 5 dana, u kojoj će sudjelovati 4 učenika viših razreda, od čega 1 učenik nižeg socio-ekonomskog statusa, s 2 učiteljice u pratnji (učiteljica informatike i razredne nastave). Učiteljica engleskog jezika i knjižničarka otići će na praćenje nastave u školi "Newark School" na Malti za praćenje metode obrnute učionice (učiteljica engleskog), a obje prate rad čitateljskog kluba. Aktivnost će trajati 5 radnih dana. Učiteljica talijanskog jezika, učiteljica katoličkog vjeronauka, školska psihologinja i školska koordinatorica otići će na aktivnosti organizirane kroz strukturirane tečajeve u Irskoj, Malti, Španjolskoj i Italiji.

 

REZULTATI KOJE ĆEMO OSVARITI TIJEKOM TRAJANJA PROJEKTA

Razvijanje vještina kod svih sudionika vezanih za praktično i iskustveno učenje i održivi razvoj, uvođenje projektne nastave i problemskog učenja kao suvremene načine poučavanja u nastavni i izvannastavni proces i školski kurikulum. Učenici će dizajnirati i predstavljati digitalne radove, npr. video upute, pomoću sredstava informacijske i komunikacijske tehnologije. U čitalački klub na hrvatskom i engleskom uključivat će se učenici koji žele razviti svoju medijsku i čitalačku pismenost. Sve učiteljice i stručne suradnice žele kroz suradničko i vršnjačko učenje kroz teorijski i praktičan u redovnom i izvannastavnom procesu proizvesti materijalne radove za izložbe u školi i izvan škole te nematerijalne (web stranicu projekta, digitalne plakate, kvizove, video zapise i video upute, brošure, e-knjige) kroz koje će s učenicima razvijati praktične vještine, kreativnost i poduzetnički duh. Razmjena materijala i radova s partnerima vršit će se kroz virtualnu platformu eTwinning.


Osnovna škola Marije i Line Umag