2013-08-23 11:10:44

O projektu

Osnovno o Projektu "Souvenirs for Europe"

Aktivnost: Bilateralno školsko partnerstvo

Naziv projekta: Souvenirs  for Europe

Trajanje projekta: Od 1. kolovoza 2013.  do 31. srpnja 2015. godine

Prijavitelj: Osnovna škola Marije i Line, Umag (Hrvatska)

Partner: Osnovna šola Brezovica pri Ljubljani (Slovenija)

Koordinator projekta: Adela Granić, prof. i dipl. bibl.

Koordinatorke za OŠ Brezovica pri Ljubljani: Andreja Dobnikar, prof. i Špela Čekada Zorn, prof.

Web stranica: u izsradi

 

Na natječaju za Comenius aktivnosti Bilateralna školska partnerstva u okviru Programa za cjeloživotno učenje 2013. godine Agencija za mobilnost i programe EU  i CMEPIUS prihvatile su naš projekt Souvenirs  for Europe“  odobrila nam financijsku potporu.

Cilj projekta je učenje osnova jezika partnera, učenje stranih jezika, upoznavanje kulture, običaja, tradicije, upoznavanje s načinima učenja i rada te svakodnevnim životom vršnjaka partnerskih škola.

Jezik će učenici učiti kroz priče o tipičnim hrvatskim i slovenskim suvenirima, koji su istovremeno i europski suveniri za budućnost. Iza materijalnog predmeta krije se priča zašto je baš taj suvenir karakterističan za neku zemlju. Priče, pjesme i sve što se može izreći riječima također mogu biti suvenir, a isto tako i nacionalna jela, pića, kulturna materijalna i nematerijalna baština. No, ni jedan suvenir ne znači mnogo, ako nas uz njega ne vežu lijepe uspomene na mjesta i drage ljude koje smo upoznali. Stoga želimo biti dobri domaćini i gosti, kako bi postali i ostali prijatelji i taj duh zajedništva širili Europom. To će nam omogućiti da prijateljstvo bude trajan suvenir za sve europske narode.

Kao primarni rezultat projekta očekujemo da učenici nauče osnove jezika partnera kako bi se mogli sporazumijevati u realnim situacijama. Projekt će promovirati svijest o potrebi učenja jezika zemalja EU, kao i znanje i svijest o različitim tradicijama, kulturnim i etičkim obilježjima, načinima života i rada. Učenici će naučiti prihvaćati drugačije i različito, a isto tako promovirati kvalitete, osobitosti, materijalna i duhovna bogatstva svoje zemlje. Naučit će cijeniti svoje škole, kao i svoje osobne mogućnosti, preuzet će odgovornost za učenje i na taj način postat će aktivni europski građani. Učenici će uvidjeti koje im prednosti i mogućnosti pruža Europa za zajedničko učenje da bi kao pravi europski građani bili spremni suočiti se s izazovima koji nas očekuju u EU.

 

Osnovni ciljevi projekta:

Učenje jezika partnera te povećanje jezičnih kompetencija Učenje engleskog jezika Razvoj kreativnosti, inovativnosti i suradnje među učenicima i školskim osobljem Unapređenje digitalnih kompetencija Funkcionalna uporaba IC tehnologije u komunikaciji Upoznavanje kulture, običaja, tradicije, književnosti, glazbe i drugih osobitosti  zemlje partnera. Prihvaćanje drugačijeg i različitog Promoviranje kvalitete, osobitosti, materijalnih i nematerijalnih bogatstava svoje zemlje. Razvoj kreativnosti, inovativnosti i suradnje među svim sudionicima proejkta

 

Sadržajni ciljevi projekta:

Obilježavanja Europskog dana jezika (26. 9.) Priče, prezentacije, foto-priče, video zapisi o karakterističnim suvenirima (lokalna, regionalna, nacionalna razina) Izrada suvenira od drva, gline i drugih ekoloških materijala Interaktivne karte Kvizovi Prezentacije o autohtonim glazbenim instrumentima, plesovima, pjesmama i narodnim nošnjama. Upoznavanje djela značajnih nacionalnih pjesnika i književnika Sistematiziranje i objavljivanje DVD-a

Osnovna škola Marije i Line Umag