preskoči na sadržaj

Osnovna škola Marije i Line Umag

 > Erasmus+
Vijesti

Rumunjska

Autor: Adela Granić, 25. 1. 2017.

ERASMUS+  PROJEKT  P.L.A.C.E.S.: Projektne aktivnosti učenja, poučavanja i usavršavanja u Rumunjskoj, 12. – 18. 1. 2017.

Nakon uspješno odrađenih projektnih aktivnosti učenja, poučavanja i usavršavanja u Bugarskoj, Italiji i Njemačkoj te nakon dva međunarodna sastanka koordinatora i učitelja u Umagu i Cipru, na red su došle i dugo planirane projektne aktivnosti u gradu Turdi u Rumunjskoj. Turda se nalazi u središnjoj kotlini pokrajine Transilvanija, u županiji Cluj, oko 30 km južno od povijesnog središta Cluj-Napoca, najvažnijeg grada Transilvanije te središta županije. Obzirom da u našem projektu sudjeluje ukupno devet europskih škola, ovaj puta nas je ugostila osnovna škola „Ioan Opriş“ iz Turde i organizirala za sve sudionike mobilnosti – ukupno dvadeset učitelja i četrdesetak učenika, nezaboravan doček i učinila naš petodnevni boravak doista posebnim i nezaboravnim.

Na dugo putovanje školskim kombijem krenulo nas je devet predstavnika OŠ Marije i Line iz Umaga: pet učenika, glavna koordinatorica projekta, prof. Alenka Banić Juričić, njezina suradnica, prof. Vesna Srdoč-Lekšan i dvojica vanjskih suradnika, Vlatko Možar i Đordano Juričić. Učenici koji su svojim radom u projektu zaslužili ovo putovanje su: osmaši Vlatka Možar i Nikola Klaj, sedmaši Melisa Šišić i Lovro Selar te jedan učenik 6.b razreda, Lovro Laković.

U Turdu smo stigli u kasnim večernjim satima praćeni dobrim vremenskim prilikama bez padalina. Učenike su ispred škole dočekali njihovi vršnjaci iz Rumunjske i njihovi roditelji i odveli ih u njihov novi, „rumunjski“ dom. Mi odrasli smjestili smo se u hotel „Hunter Prince Castle & Dracula“ koji odiše posebnim „vampirskim“ romantično-zastrašujućim ozračjem te uistinu ne nalikuje na uobičajene hotele gdje većina ljudi odsjeda.

Prvog dana boravka upriličen nam je bogat  kulturno-umjetnički program u gradskom kazalištu, a nakon toga, svim nazočnim gostima i brojnoj publici dobrodošlicu je izrazio gradonačelnik Tudor Ștefănie. Po završetku programa, predstavnici svih gostujućih škola pozvani su na pozornicu gdje su im rumunjski učenici obučeni u tradicionalne nošnje uručili bukete cvijeća. Dirnuti ovom ljubaznom gestom domaćina, otišli smo svi zajedno u razgled Turde.

Drugi dan je bio vrlo dinamičan iako je bila subota. U jutarnjim satima učenici i učitelji sudjelovali su u radionici „ Legendarni modeli na modnoj pisti“ u sklopu koje su se učitelji okušali u tradicionalnom vezu križićima pod budnim okom rumunjskih učiteljica. Rezultat našeg rada bile su boje rumunjske zastave (crvena-žuta-plava). Na drugom kraju školske dvorane učenici su izrađivali trake za  tradicionalnu rumunjsku košulju. Nakon toga, svi su se presvukli u  svoje tradicionalne nošnje koje su donijeli sa sobom i prošetali modnom pistom praćeni budnim okom svojih mentora i brojnih fotografa. Popodne smo otišli na još jedan kraći razgled povijesnog grada Cluj-Napoca, trećeg po redu najvećeg grada u Rumunjskoj, koji je također poznat kao rodni grad ugarsko-hrvatskog kralja Matije Korvina.

Obzirom da je treći dan boravka bila nedjelja te škola nije radila, domaćini su nas poveli na jednodnevni izlet autobusom do 300-tinjak km udaljenog grada Braşova, inače poznatog rumunjskog skijališta. Tridesetak kilometara dalje, smješten u podnožju Karpata, nalazi se dvorac Bran, najveća atrakcija južne Rumunjske, koju godišnje posjeti pola milijuna turista i obožavatelja vampira u potrazi za mitovima i legendama vezanim uz slavnog grofa Drakulu. Najpoznatijeg svjetskog vampira stvorio je irski pisac Bram Stoker u svom gotičkom horor romanu “Drakula” iz 1897. godine, no zanimljivo je da Stoker nikada nije posjetio Rumunjsku. Čovjek za kojeg se smatra da je poslužio kao uzor za Stokerovu kreaciju bio je Vlad III od Vlaške, poznatiji kao Vlad Tepeš. Tepeş na rumunjskom znači „probadač“, a okrutni vojvoda svoj je nadimak dobio zbog običaja da zarobljene Turke i ostale protivnike pogubljuje tako što ih nabada na drveni kolac i pušta da umiru u mukama.

Četvrti dan smo proveli radno, sudjelujući u rumunjskoj školi u brojnim radionicama za učitelje i učenike koje su domaćini isplanirali za sve sudionike mobilnosti. Koordintori su održali svoj radni sastanak, a ostali učitelji u pratnji mogli su nazočiti satovima rumunjskih učitelja u svrhu razmjene primjera dobre prakse. Učenici su sudjelovali u radionici „Uvod u javno govorništvo - kako poboljšati govorničke vještine“,  gdje su imali zadaću u PowerPointu prezentirati poznatu legendu iz zemlje iz koje dolaze. Obzirom da Istra ima svog štriguna iz Kringe, Juru Grandu, koji je prema legendi imao vampirsko ponašanje i osobine, a vremenski je stariji od rumunjskog Drakule, našoj ekipi bio je izazov ostalima predstaviti izvornog istarskog vampira.

Zadnji radni dan će najvjerojatnije svima ostati u posebnom sjećanju zbog mističnog ozračja koje su domaćini odabrali za prezentaciju priče o Vladu Tepešu, alias legendarnom grofu Drakuli, koji  priziva sve gostujuće delegacije škola da pristupe na pozornicu i otplešu svoj tradicionalni ples. Naime, pozornica, u stvari amfiteatar, smještena je u samom središtu Saline Turda - nekadašnjeg rudnika soli pretvorenog u turističku atrakciju u čiju obnovu je EU uložila sredstva u visini od 6 milijuna eura. U ovom rudniku sol se vadila još od srednjeg vijeka, a prvi put je spomenut 1075. godine. Od 1992. godine Salina Turda je pretvoren u centar haloterapije. Haloterapija je metoda liječenja solju. Ona je prirodna, a koristi se za liječenje i prevenciju kod raznih bolesti, najviše bolesti dišnih puteva. U Salina Turdi nalaze se brojne turističke atrakcije: teren za mini golf, sportski teren, dječja igraonica, amfiteatar, a čak je moguće iznajmiti čamac te istražiti rudnik ploveći podzemnim vodama.

Nastup naših učenika u legendarnoj Salini koje je pripremio Vlatko Možar te ostalih sudjelujućih škola, može se pogledati na sljedećem linku na Youtube-u:  https://youtu.be/Tb7kn6lT6Eg. Autor filma je lokalni portal TurdaNews.

Evo nekih dojmova naših učenika po povratku iz Rumunjske:

Vlatka Možar, 8.d

Boravkom u Rumunjskoj stekla sam mnogo novih prijatelja iz različitih zemalja Europe. Bilo je to jako lijepo iskustvo. Naučili smo neke riječi na rumunjskom, sudjelovali u raznim radionicama, utvrdili znanja engleskog jezika...Posebno su me zadivile nošnje i tradicionalni plesovi iz različitih krajeva Europe. Bilo mi je jako lijepo, uživala sam i nadam se da ću se jednom i vratiti.

Nikola Klaj, 8.d

Jako mi se svidjelo u Turdi, upoznao sam se s mnogima i bilo mi je lijepo družiti se s vršnjacima iz Njemačke, Italije, Grčke, Cipra, Slovačke, Bugarske i Rumunjske. Također mi se sviđalo boraviti u obitelji koja mi je bila domaćin.

Melisa Šišić, 7.c

Prije nego što smo krenuli u Rumunjsku osjećala sam se jako tužno jer napuštam kuću, ali kad smo stigli tamo, na neki način mi je toplina ispunila srce i kod domaćina sam se zapravo osjćala kao kod kuće. Mislim da su Turda, Cluj i svi ostali gradovi koje smo posjetili predivni. Sviđa mi se tamo jer, kako sam vidjela, svi se druže sa svima, a ne kao u Umagu, gdje svi kod drugih pronalaze neke mane. Tamo sam naučila da je društveni rad i samo društvo jako potrebno. Najteže je zapravo bilo otići jer postoji velika vjerojatnost da sve prijatelje (jako dobre) nećemo više vidjeti. No, kad bih mogla, otišla bih ponovno i sve ponovila i do tisuću puta. Svi smo se dobro razumjeli na engleskom i lijepo se proveli. No jedina sjećanja koja će nam ostati na te prekrasne dane su slike.

Lovro Laković, 6.b

Svidjela mi se Rumunjska najviše zbog mnogih kulturnih znamenitosti poput: Drakulinog dvorca, Salina Turda te dva najveća grada u županiji Cluj, Turda i Cluj-Napoca.

Još mi se sviđalo što smo često razgledavali Turdu te sudjelovali u različitim radionicama. Zanimljivo je bilo vidjeti kakvo je školstvo u Rumunjskoj i slušati njihov jezik.

Drago mi je što sam upoznao vršnjake iz različitih krajeva Europe, a ponajviše Tudora Baraiana, čija me obitelj ugostila.

Lovro Selar

Kad me učiteljica Alenka pozvala da otputujem s ekipom u Rumunjsku, isprve nisam želio ići jer sam u to vrijeme baš imao rođendan. Učiteljica me nagovorila i nisam požalio. Druženje u disku i torta meni u čast bilo mi je nezaboravno iznenađenje.

Prof. Alenka Banić Juričić, koordinatorica projekta

 

 

 




''Što se u moru skriva?''

Erasmus+

TERMINKO

Svoje dijete za usluge u Službi školske i adolescentne medicine naručiti putem aplikacije Terminko.

Klikom na sličicu otvorit će vam se njihova mrežna stranica.

 

Pomoćnici u nastavi- SKP

Potvrde za učenike

 

VAŽNO !  Na poveznici

https://ocjene.skole.hr/login

učenici i roditelji mogu samostalno preuzeti i ispisati e potvrdu o statusu redovitog učenika/ice škole.
Potvrde koje su izdane putem eDnevnika zamjenjuju u potpunosti potvrdu iz škole u svim pravnim poslovima te za izdavanje potvrde više nije potrebno podnositi zahtjev školi.

 

E-spomenice
Sigurnost na internetu

Tražilica


Napredno pretraživanje
Traži
 

Popis udžbenika 2023./2024.
Dodatni materijali
Kalendar
« Ožujak 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
Prikazani događaji

Akti i dokumenti
Školski kalendar

Školski kalendar za školsku godinu 2023./2024.

Obavijest RADNO VRIJEME sa strankama

 

 

Obavijest o radnom vremenu sa strankama nalazi se u prilogu

GDPR
Katalog

Novo u knjižnici

Raspored informacija

Dani otvorenih vrata

Natječaji

 

 

 

Trenutno nema objavljenih natječaja i javnih poziva za zapošljavanje.

Brojač posjeta
Ispis statistike od 19. 2. 2011.

Ukupno: 2920680
Ovaj mjesec: 8930
Ovaj tjedan: 1107
Danas: 79
Brojač posjeta
Ispis statistike od 19. 2. 2011.

Ukupno: 2920680
Vrijeme u Umagu
CMS za škole logo
Osnovna škola Marije i Line Umag / Školska 14, HR-52470 Umag / os-marijeiline-umag.skole.hr / ured@os-marijeiline-umag.skole.hr
preskoči na navigaciju