Novi naslovi u 2019.

Novo 2019.

Autor: Maja Lalić, 5. 11. 2019.

ZMAJ ISPOD STAROGA GRADA

Autor: Krunoslav Mikulan

Godina izdanja: 2019.

Roman Zmaj ispod Staroga grada temelji se na legendi prema kojoj ispod čakovečkoga dvorca obitelji Zrinski spava zmaj koji je toliko velik da mu se ispod dvorca nalazi glava, a rep mu se nalazi ispod franjevačkoga samostana u centru grada.

Četvoro djece, dvije djevojčice i dva dječaka, otkrivaju tajni prolaz koji vodi u podzemlje dvorca te pronalaze golemi kostur dug nekoliko stotina metara i jedno jaje u kojem se, nadaju se, nalazi mali zmaj. Postupno otkrivaju da su mnoge legende utemeljene, ali ne baš onako kako to piše u knjigama ili na internetu. Otkrivaju kako i oni sami posjeduju neke natprirodne sposobnosti koje im pomažu u borbi protiv tajanstvenih osoba koje ih pokušavaju zarobiti.
Za razliku od uobičajenoga prikaza likova u fantastičnoj književnosti kod kojega glavni junaci uz sebe imaju mentora koji ih podučava, ili pak pronalaze neku knjigu iz koje mogu naučiti nešto o svojem porijeklu ili potencijalnoj sudbini, u ovome romanu djeca sama postupno otkrivaju djeliće zagonetke nastojeći shvatiti što se zapravo događa. Sklapaju čvrsto prijateljstvo zahvaljujući kojemu nadvladaju sve nedaće. Nadalje, iako je tema romana povezana sa starim legendama i događajima iz daleke prošlosti, glavni junaci koriste sva raspoloživa suvremena tehnološka sredstva (dronove, mobitele, interaktivne aplikacije, hakiranje…) kako bi riješili zagonetku tajnoga prolaza i spasili sebe i svoje bližnje.