Dani kruha

Autor: Adela Granić, 14. 12. 2011.

Dani kruha

PODJELA ZAHVALNOSTI ZA  BOŽJI DAR

Dani kruha – dani zahvalnosti za plodove zemlje - obilježavaju se svake godine tijekom listopada u našoj školi. Uz molitvu, blagoslov i simbolično blagovanje kruha zahvaljujemo Bogu na svim plodovima, radostima, uspjesima i darovima kojima smo tijekom godine  bili podareni.   Naše učionice i hodnici bili su uređeni likovnim i literarnim radovima na temu''Dani kruha i zahvalnosti za plodove zemlje''. Učitelji su sa svojim učenicima na satima razrednog odjela obrađivali teme '' Od zrna do pogače'' i  ''Plodovi užeg zavičaja''. Tako su učenici upoznati s nastajanjem kruha, naučili su koliko je bitno očuvanje biološke raznolikosti, govorilo se o autohtonim i starim vrstama voća i drugim plodovima zemlje (povrće, voće, ljekovito i začinsko bilje ). Upozoreni su na kulturu ophođenja prema kruhu i na zbrinjavanje njegovih ostataka. Razgovaralo se i o starim narodnim običajima.

U srijedu, 19. listopada 2011. u školi je  postavljena  izložba plodova zemlje, kruha i krušnih proizvoda. Školskim hodnicima i učionicama zamirisao je neodoljiv miris kruha koji su napravili  učenici uz pomoć svojih roditelja. Svako je odjeljenje odabralo jedan kruh, sjemenje i nekoliko plodova i donijelo u košarici koje su postavljene na izložbeni stol u centralnom hodniku prizemlja škole. Blagoslovu  kruha i plodova zemlje  učenici razredne nastave nazočili su treći sat, a učenici viših razreda četvrti sat.  Blagoslovu kruha prethodio je  kratak  prigodan program koji su učenici nižih razreda pripremili sa svojim vjeroučiteljima. Učenici viših razreda odslušali su što im je za taj dan pripremila Literarno-recitatorska  grupa. Blagoslov je predvodio umaški župnik Rudi Koraca  koji je i ovaj put svima nama zaželio da budemo i ostanemo dobri kao kruh.

Kao i svake godine, bilo je kratko, ali slatko, pogotovo u učionicama kamo su se učenici vratili nakon blagoslova i zajedno blagovali krušne proizvode.

Novinarska grupa

Mentor: Vesna Janjiš, prof.

« Ožujak 2024 »

Trenutno nema objavljenih natječaja i javnih poziva za zapošljavanje.

Ukupno: 2920878

Ukupno: 2920878