Nagrada

Autor: Adela Granić, 14. 12. 2011.

Dodjela cvjetne zastave - najljepši školski vrtovi 2011.

IMAMO NAJLJEPŠI MEDITERANSKI VRT

Na svečanosti u studiju  HRT-a održanoj 24. 11. dodijeljene su cvjetne zastave najljepšim školskim vrtovima u 2011. godini. Naša škola proglašena je pobjednicom u kategoriji mediteranskih vrtova. Hrvatska radotelevizija svojom emisijom ''Slušaj kako zemlja diše'' u  suradnji s Ministarstvom obrazovanja, prosvjete i športa ovom međunarodno priznatom akcijom već šesnaestu godinu potiče učenike da uz pomoć  svojih učitelja uljepšavaju i čuvaju školski okoliš čuvajući tako ljepotu hrvatske prirode i njezinu bioraznolikost.

Radovi u našem školskom vrtu započeli su u siječnju 2003.god. U početku je uređivanje školskog vrta i stvaranje mediteranskog vrta bilo dio pokušaja  i želje da  se na ovaj način doprinese uključivanju naše škole u sustav Eko škole, a istovremeno i pokušaj oplemenjivanja prostora na kojem borave učenici za vrijeme školskih odmora. Načinjeno je vlastito klijalište, a zatim je zasađeno  mediteransko raslinje koje se može održati i tijekom vrućih ljetnih mjeseci. Tako su učenici, osim prekrasnog prizora za oči, dobili edukacijski kutak za upoznavanje vrsta aromatičnoga, ljekovitoga i ukrasnog bilja koje je dobilo i male susjede: bubamare, leptire, guštere… Na primjeru svog maloga mediteranskog vrta – Kamenjare učenici mogu uočiti međuovisnost reljefa, klime i tla uzgajajući bilje primjereno podneblju.  Godinama se već u našoj školi može popiti čaj od mente, matičnjaka, timijana ili kadulje iz našeg vrta. Spravljaju se eterična ulja od ružmarina, lavande i matičnjaka. Danas je naša Kamenjara vrlo lijepa, bogata, puna je puzajućeg bilja, čempresa, ružmarina, lavande, a centru raste cedar.  Tijekom godina naš se školski  vrt obogatio raznim vrstama drveća i ukrasnog bilja. U jednom dijelu vrta sada je maslinik, a u drugom polje lavande. Donedavno smo imali i polje buhača koje je, ne našom krivicom, uništeno. Na urednom travnjaku nalaze se prelijepe kamene gromade ( još od iskopa za gradnju škole ) kao ukrasi ili spomenici.

Da je naš školski vrt zasluženo proglašen najljepšim mediteranskim vrtom, potvrđuju fotografije vrta.

Mediteranski vrt u svojim počecima

Radovi na uzgajanju raslinja u mediteranskom vrtu

Mediteranski vrt u punom cvatu početkom lipnja

Današnji izgled mediteranskog vrta

OSTALI DIJELOVI NAŠEG ŠKOLSKOG VRTA

Park ispred školskoga ulaza, mostić koji prelazi preko potočića

Vodena površina našega jezerca prekrivena lopočem

Brnistra ispred školskoga ulaza

Oplemenjivanje okoliša škole ukrasnim nasadima -   aktivnost tijekom cijele  školske godine

Za postojanje i ljepotu školskog vrta zaslužni su  učenici uključeni u ekogrupe ''Mediteranski vrt'', ''Maslačak'', ''Lavanda'' i njihove učiteljice Štefanija Kaligari, Sanja Zakinja i Anita Pijak.

Koliko je sreće i  ponosa bilo zbog dobivene nagrade, najbolje pokazuju lica naših učenika, njihovih učiteljica i ravnatelja Mate Vidovića na fotografijama snimljenim prilikom dodjele nagrade.

« Ožujak 2024 »

Trenutno nema objavljenih natječaja i javnih poziva za zapošljavanje.

Ukupno: 2920883

Ukupno: 2920883