Obilježavanje

Autor: Adela Granić, 10. 5. 2012.

OBILJEŽAVANJE DANA PLANETA ZEMLJE I DANA HRVATSKE KNJIGE

Povodom Dana planeta Zemlje i Dana hrvatske knjige Novinarska grupa Osnovne škole Marije i Line iz Umaga organizirala je susret  s učenicima Gospodarske škole Buje. Susret je održan 26. travnja 2012. u  12. 00 u čitaonici Gradske knjižnice Umag.

RECIKLIRAJMO ZAJEDNO

Dan planeta Zemlje idealan je povod da se skrene pozornost na opasnost koja prijeti životu na Zemlji i da se potakne  na preispitivanje  navika  koje doprinose tomu. Danas je Zemlja toliko ugrožena da bismo njezin dan trebali slaviti svakog dana. Iako se o tome mnogo govori, rijetko tko je svjestan dubine ekološke krize, a još manje, da i svojim ponašanjem  može ubrzati ili usporiti masovno uništavanje prirode i okoliša. Vrijeme je da svi postanemo svjesni da nije svejedno dolazi li se u školu  automobilom ili javnim prijevozom,  biciklom i vlastitim nogama.  Mora li se svaki put uz kupljenu sitnicu u trgovini uzeti plastična vrećica za čiju je razgradnju potrebno više stotina godina. Zašto svatko od nas ne bi mogao imati svoju platnenu vrećicu koju bismo čak sami mogli izraditi i time pokazati svoju kreativnost. Zašto one ne bi postale modni hit po kojem ćemo biti prepoznatljivi.  Dobar razlog za to  neka bude činjenica da jedna platnena vrećica zamjenjuje tisuću plastičnih vrećica koje završavaju u rijekama ili u morima gdje ubijaju  na tisuće životinja koje ih  zamijene za hranu. Potaknimo  odrasle da razmisle čime zamijeniti plastične vrećice za zamrzavanje hrane  koje su u masovnoj uporabi. Preispitajmo sebe, ako treba, upozorimo i svoje roditelje, gasi li se uvijek svjetlo u prostorijama u kojima se ne boravi ili zatvara li se voda dok se peru zubi. U zadnje vrijeme naši gradovi postaju zatrpani otpadom. Postupanje s njim postaje veliki problem. Svatko od nas može smanjiti količinu otpada odgovornim postupanjem temeljenim na principima – smanji, ponovno koristi i recikliraj. Ne zaboravimo da sve smeće nije otpad. Budimo kreativni, pustimo mašti na volju i od tih predmeta izradimo nove. Svoj doprinos očuvanju prirode dat ćemo i odlaganjem papira u posebne kontejnere čime ćemo doprinijeti  čuvanju šuma, a odlaganjem baterija  u predviđene spremnike, smanjit ćemo zagađivanje zemlje teškim metalima koji je truju , a preko nje truju i hranu koju jedemo. Znamo da je Zemlja naš jedini dom. Učinimo sve da se prema njoj tako i ponašamo.

ČITAJMO HRVATSKE PISCE

Obilježavanje Dana hrvatske knjige prilika je da se malo vratimo u prošlost i prisjetimo početaka hrvatske pisane riječi i književnika koji su zaslužni za to ( Marulića i njegove Judite, Držića, Gundulića…), kao i mnogih  književnika koji su hrvatsku književnost svojim djelima učinili svjetski poznatom. Najbolje mjesto za traženje odgovora na pitanja  što nam to daje knjiga, zašto veliki broj učenika radije čita strane pisce nego naše, zašto i oni koji vole čitati, nerado čitaju lektiru, sigurno je Gradska knjižnica. Odgovore  na ta pitanja dobili smo od  ravnatelja Gradske knjižnice, gospodina Nevena Ušumovića, koji je i sam književnik.

DAN_PLANETA_ZEMLJE.ppt (3.07 MB)
Dan_hrvatske_knjige.ppt (11.91 MB)