Osmaši

Autor: Adela Granić, 24. 5. 2012.

KOJU SREDNJU ŠKOLU ŽELE UPISATI NAŠI OSMAŠI

Upis u srednju školu velika je prekretnica u životu svakog učenika. Naši osmaši ovih dana pričaju samo o bodovima, ocjenama i upisima u srednje škole.  Svjesni su da dolazi do velike promjene u njihovu životu. Nakon osam  godina u ovoj školi, poznavanja navika svojih učitelja, svog načina učenja, dolazi nešto sasvim novo  - novi ''strašni'' profesori, nov razred, novi predmeti, putovanje do škole u drugi grad… Neke to veseli, a neke plaši.

Koju srednju školu odabrati, kako se u nju upisati, kakve ocjene treba imati – pitanja su na koja većina učenika uskoro mora naći odgovor. Uglavnom, bodovi se zbrajaju i čine zadnji pokušaji da njihov zbroj bude što veći.

Evo što su nam o svemu tome rekli naši osmaši.

Još u 7. razredu počela sam razmišljati u koju ću srednju školu. Oduvijek  sam željela biti slastičar. Volim  s mamom praviti kolače. Problem je u tome što je najbliža škola za slastičara u Poreču. Već sam počela  razmišljati da ne idem za slastičara zbog udaljenosti škole i skupe karte za prijevoz do škole. Mislim   da ću se upisati u HTK u Umagu. Nakon završetka škole upisat ću se na šestomjesečni tečaj za slastičara i tako ispuniti svoj san. Moji roditelji slažu se s tim, za razliku od nekih učitelja koji misle da bih se trebala upisati u gimnaziju ili HTT, ili u ekonomsku školu jer su mi ocjene predobre za HTK. Za razliku od njih, mislim da se i dobri učenici mogu upisati u tu školu i da ona nije samo za one koji osnovnu završe dovoljnim uspjehom. Sada, kada bolje razmislim, upisat ću školu koja paše meni, a ne drugima.

Giuliana

Pred teškom smo odlukom. Ne znam za druge, ali ja sam se odlučila upisati u prirodoslovnu ili grafičku školu u Rijeci jer želim otići iz Umaga. Dosadilo mi je iz dana u dan gledati iste ljude, iste stvari. Ništa se ne mijenja. Znam da mi neće biti lako, znam da će mi ipak nedostajati neke osobe, ali moram misliti na svoju budućnost. Jednog dana želim biti novinarka, želim se baviti poslom koji mi ide i koji volim. Većina mojih vršnjaka još ne zna što želi, a ja znam i ustrajat ću u toj odluci. Dobro će mi doći promjena i sigurna sam da ću u Rijeci, na neki način, početi ispočetka. Bit ću dobra u školi. Jednog dana možda budem slavna novinarka, tko zna?

Minela

Želim se upisati u HTK.  Donedavno uopće nisam razmišljala o toj školi, a sada sam za nju zainteresirana jer se nalazi u Umagu, a i u zadnje vrijeme volim kuhati iako još uvijek ne kuham najbolje jer mi se zna dogoditi da mi jela zagore. Prije sam razmišljala o grafičkoj školi. Odustala sam od nje jer je u Rijeci što je za moje roditelje financijski nemoguće. Kad završim HTK, bavit ću se i crtanjem i tako raditi i ono što volim. Nadam se da ću imati dovoljno bodova za HTK – to je ono što me u zadnje vrijeme mnogo opterećuje.

Mia

O srednjoj školi počeo sam razmišljati početkom osmog razreda. Nisam mnogo trebao razmišljati jer znam što me zanima. To je elektronika, volim računala pa ću u Buje za elektromehaničara. Nadam se da ću imati dovoljno bodova za upis. Za budućnost se previše ne brinem, kad završim radit ću u tatinoj trgovini.

Kevin

Od prošle školske godine dosta sam srednjih škola u glavi promijenila. U sedmom sam mislila da ću upisati ekonomsku srednju školu, a onda sam vremenom shvatila da me to nikako ne zanima. Taj posao mi se čini nekako dosadnim i mislim da ga ne bih mogla raditi cijeli život. Onda me uhvatila neka želja da budem policijski inspektor. Raspitala sam se kako doći do toga i odustala. Sad razmišljam o dvije škole – elektrotehničkoj i HTK.  Bila bi fora biti u elektrotehničkoj – jedina cura u razredu, ali ipak nisam ja za to. HTK je u Umagu – manje novca za autobus. Posao u turizmu nije baš jednostavan, ali zna biti zanimljiv pa mislim da bih to mogla raditi. Poslije srednje vjerojatno ću na neki faks.

Tina

U 7. razredu bila sam uvjerena da je za mene poljoprivredna škola. Danas mislim da bih mogla i u ekonomsku ili  HTT. U koju ću školu, ovisi i od toga koja će mi pružiti mogućnost nastavka školovanja, tj. studiranja. Mislim se baviti ekonomijom kada odrastem. Odluka koju školu upisati, vrlo je stresna. Mislim  da još nisam dovoljno zrela za takve odluke. Što se tiče bodova, neće biti problema jer imam više nego što je potrebno. Moji roditelji stoje iza moje odluke. Jedva čekam da sve ovo prođe, da se upišem i da se sve nedoumice tako riješe.

Petra

Moglo bi se reći da od prvog razreda maštam o srednjoj školi. Neko vrijeme sam željela biti veterinarka. Kad se sjetim toga, samo nabacim osmijeh na lice i kažem da ne bih to. U 7. razredu počela sam o tome razgovarati s roditeljima. Dugo mi se nijedna njihova ideja nije svidjela. Pojavila se spasonosna ideja za mene jer nemam dobre ocjene  - primijenjena umjetnost u Italiji. Čak sam išla s tatom vidjeti svoju buduću školu. Bilo je kao u bajci, sve savršeno, sve ono što sam sanjala kao mala.

Nikolina

Tomislav Kučina, 7. d