U četvrtak, 27. ožujka 2025. na novoobnovljenom spomen-obilježju u Brutiji, odana je počast antifašistkinjama Mariji Medici i Lini Zaccgigni, hrabrim djevojkama koje su prije 81 godine, odnosno 28. ožujka 1944., na tome mjestu izgubile život.
Komemoraciji u organizaciji Udruge antifašističkih boraca Bujštine, OŠ Marije i Line – SE „Marija i Lina“, Umag – Umago, TOŠ „Galileo Galilei“ Umag te Grada Umaga, nazočili su gradonačelnik Vili Bassanese, predstavnici Grada Umaga, članovi Udruge antifašista Bujštine, članovi Udruge antifašista Buzeta, članove Združenja borcev za vrednote Narodno osvobodilnega boja Občine Piran, predsjednica Saveza udruge antifašista Istarske županije, članovi Udruge hrvatskih branitelja i HVIDRA-e, ravnatelji umaških osnovnih škola s učiteljima i učenicima te ostali.
Nazočnima su se prigodnim govorima obratili g. gradonačelnik, gđa Vesna Žmak, predsjednica Udruge antifašista Bujštine, i Sanja Zakinja, ravnateljica OŠ Marije i Line – SE „Marija i Lina“. U svojim govorima istaknuli su hrabrost, nepokolebljivost naših mladih junakinja koje predstavljaju simbol borbe za slobodu i ideale.
Udruga antifašista Bujštine raspisuje literarni i likovni natječaj za učenike umaških osnovnih škola na temu Marije i Line. Izložbu likovnih radova u multimedijalnom prostora POU-a „Ante Babić “bit će moguće pogledati u svibnju, a na komemoraciji su novčanom nagradom nagrađeni literarni radovi. Prvo mjesto osvojili su Rebeka Šverko iz OŠ Marije i Line pod mentorstvom Valentine Sivak, prof., i Rafael Vižintin iz TOŠ „Galileo Galilei“ pod mentorstvom Marianne Jelicich Buić, prof. Drugo su mjesto zauzeli Lea Coslovich iz OŠ Marije i Line pod mentorstvom Andree Jukić, prof., i Alexandar Bojanac iz TOŠ „Galileo Galilei“ pod mentorstvom prof. Marianne Jelicich Buić, a treće mjesto su zauzeli Hana Radočaj iz OŠ Marije i Line pod mentorstvom Aurike Matković, učiteljice savjetnice te Rafael Giraldi iz TOŠ „Galileo Galilei“ pod mentorstvom Maurizija Rote, prof.
Konferansu kulturno-umjetničkog programa napisale su prof. Andrea Jukić i Jasenka Ružić, koje su ujedno pripremile voditeljice na hrvatskom i talijanskom jeziku, Ninu Ražman i Natali Slavujević, a nastupili su učenici Glazbenog odjela pod mentorstvom prof. Davora Kovačevića, vokalna skupina „Zborić“ uz pratnju skupine „Ukulele“ pod vodstvom Mirele Zemčak, prof. Uroš Mičić, 2. r. Glazbenog odjela, na harmonici je odsvirao pjesmu talijanskog pokreta otpora „Bella ciao“, a Lena Kosinc i Šimun Bušić su na klavijaturama odsvirali pjesmu pokreta otpora iz Međimurja uz pratnju prof. Leonarda Medice Gregoriča. „Zborić“ uz pratnju skupine „Ukulele“ otpjevao je pjesmu „Crveni makovi“ i, prije samog zatvaranja programa komemoracije, pjesmu „Marija i Lina“ koju je uglazbila profesorica Mirela Zemčak, a tekst napisao naš bivši učenik Stefan Mandić.
Tekst i Foto: Jelena Paić, prof. i dipl. knjižničar
1. MJESTO: učenica Rebeka Šverko, 7. b (mentorica Valentina Sivak)
Mlade junakinje
Bila je noć, vjetar je šaptao,
More je nosilo tajne u mrak.
Istina gori ko’ plamen svijeće,
Sada tajne ostati neće.
I tada se čuo izdah.
Bez borbe, bez riječi, bez pogleda u oči,
Junakinje su postale u ovoj noći.
I sada vjetar ne čuje njihova imena,
No sjećanja su ostala za sva vremena.
2. MJESTO: učenica Lea Coslovich, 8. a (mentorica Andrea Jukić)
Tuđe dvadesete
Trebale su doživjeti starost,
igrajući se, dok se ne umore.
Ali, nije sve moguće.
Nepošteni ljudi koji imaju sve
moraju uništiti nevino
jer ne mogu pronaći mir bez uzimanja tuđeg.
Ipak, nerazdvojivo je ono što je ljubavlju povezao.
I savjest će biti iza ugla,
podsjećati ih do kraja vremena, uzimati im godine
Koje su nekada bile tuđe.
3. MJESTO: učenica Hana Radočaj, 4. a (mentorica Aurika Matković)
Marija i Lina
Oduvijek kod Marije i Line
ima neke rime.
Dvije velike junakinje
bile su umaške prvakinje.
Hrabro su se borile
dok se nisu umorile.
U Brutiji su pale
i tamo ih svi slave.
Sad spomenik travu krasi
i raduje se svakoj masi.
Naša škola ime njihovo nosi
i time se ponosi.