Erasmus+ aktivnosti

Autor: Jelena Paić, 9. 6. 2023.

AKTIVNOSTI NA RAZINI ŠKOLE KOJE SMO PROVELI TIJEKOM SVIBNJA (učitelji i učenici)

Nakon odlaska učitelja iz šest partnerskih škola iz Umaga te sukladno zaključcima 2. transnacionalnog sastanka koordinatora i učitelja u Erasmus+ projektu „Let’s All Go to the Theatre of European Dreams”, na inicijativu koordinatorice projekta, započeli smo niz aktivnosti usmjerenih ka prepoznavanju problema i oblika vršnjačkog nasilja. Učitelji koji sudjeluju u projektu proveli su među sedmašima i šestašima anketu na daljinu. Učiteljice koje su dio projektnoga tima dobile su zadatak na satu razrednog odjela razgovarati s učenicima o različitim oblicima vršnjačkog nasilja te pružiti rješenja za njihovo preveniranje. Pripremljene su prezentacije te pokani videouratci i digitalni plakati koji su napravljeni tijekom trajanja projekta.

U cijelom nizu odrađenih aktivnosti, posebno su se trudom i zalaganjem istaknuli učenici 7. a razreda Nikola Bjelajac i Krlo Šimić te učenici 7. c razreda Stefano Bassanese i Vid Kovačić.

Pripremili su PP prezentaciju na hrvatskom i engleskom jeziku na temu vršnjačkog nasilja (Bullying) i predložili načine kako ga što uspješnije spriječiti. U prezentaciju su ugradili animirani videouradak o vršnjačkom zlostavljanju koji su napravili tijekom listopada prošle godine te video u kojem su prikazali metode i tehnike rješavanja konfliktnih situacija po metodama “Kazališta potlačenih”, poznatog brazilskog dramaturga i pisca Augusta Boala.

Vid Kovačić i Stefano Bassanese tijekom izlaganja pred Vijećem učenika

Vid Kovačić i Stefano Bassanese tijekom roditeljskog sastanka 7. c razreda

Nikola Bjelajac i Karlo Šimić, učenici 7. a,  su tako održali prezentaciju na engleskom jeziku za učitelje iz Rumunjske, Bugarske, Grčke, Malte, Turske i Engleske, kao i za hrvatske članove tima. Nakon toga su odgovarali na pitanja nekih učitelja o bullyingu u našoj školi jer ih je prezentacija na to potaknula. Osim toga, održali su još i izlaganja na hrvatskom jeziku u svom razredu, zatim  roditeljima svog razreda na roditeljskom sastanku te učenicima 6. c razreda na satu razrednog odjela. Učenici Stefano Bassanese i Vid Kovačić, učenici 7. c, održali su četiri izlaganja, jedno u svom razredu, drugo roditeljima iz svog razreda na roditeljskom sastanku, učenicima 7. b razreda te četvrto na Vijeću učenika u petak, 2. lipnja. Učenike je usmjeravala i poticala na aktivnosti njihova učiteljica engleskog jezika Darija Barbić, prof.

Nikola Bjelajac i Karlo Šimić izlažu na roditeljskom 7. a razreda

Nikola Bjelajac i Karlo Šimić tijekom izlaganja na  roditeljskom sastanku 6. c razreda

U nastavku se nalaze poveznice na prezentacije na engleskom i hrvatskom jeziku:

Učenice 7. d razreda Antea Hanzl i Matea Brozić izradile su video i prezentaciju “Bullying” na engleskom jeziku te pripremile izlaganje na satu engleskog jezika, a Ema Paić Hrbat, 7. c, i Tajana Laković, 7. d, izradile su digitalni plakat u alatu Canva koji smo izložili na Erasmus kutku u prizemlju škole.

Prof. Mirela Jovičić izlaže tijekom SRO-a 5. d razreda

Učiteljica Aurika Matković izlaže tijekom roditeljskog sastanka 2. a razreda

Sat razrednika (2. a) - analiza Erasmus + projekta na Boalovoj metodologiji

Učiteljica Željka Čikeš izlaže tijekom SRO-a 2. c razreda

U sklopu diseminacijskih aktivnosti, učiteljica Željka Čikeš, koja je bila na aktivnosti učenja, poučavanja i usavršavanja u Bugarskoj koncem ožujka 2023., održala je izlaganje na Županijskom vijeću učitelja razredne nastave o svojim iskustvima, a koordinatorica projekta je održala predavanje o Erasmus programu 2021. – 2027., ključnim aktivnostima KA1 i KA2 i benefitima za škole te o svojim iskustvima na aktivnosti učenja, poučavanja i usavršavanja u Rumunjskoj u studenome prošle godine.

Tekst napisala: Alenka Banić Juričić, glavna koordinatorica