autobusne linije za ucenike.pdf

Lukin portal

e-knjižnica

Na ovim stranicama cjelovita djela hrvatskih i stranih pisaca s popisa obvezne školske lektire, ali i šire, besplatno su dostupna učenicima i studentima, te njihovim nastavnicima i profesorima. Već je postavljeno oko 200 knjiga, te obilje multimedijskih sadržaja, kao što su zvučni zapisi i video materijali. Cilj projekta je na Webu objaviti SVEosnovnoškolske i srednjoškolske lektire - ukupno preko tisuću naslova!

Projekt eLektire je nastao na inicijativuMinistarstva znanosti, obrazovanja i športa, a realiziraju ga CARNet i Bulaja naklada

Za pristup sadržaju morate se prijaviti svojim AAI@EduHR elektroničkim identitetom, kojega ste dobili u svojoj školi ili ustanovi.

Ako ne znate koja je vaša korisnička oznaka ili zaporka, obratite se administratoru elektroničkog (LDAP) imenika vaše škole ili matične ustanove (tajnica Vesna Kiseljak Varelija dipl. iur.).

Slikovnice:

Crvenkapica (prepričala Andrea Peterlik Huseinović)

Huseinović, Andrea Peterlik: Ciconia Ciconia (Bijela roda)

Huseinović, Andrea Peterlik: Plavo nebo

Huseinović, Krešimir: Hektor i Leopoldina

Huseinović, Krešimir: Oskar

Vitez, Grigor: A zašto ne bi…

Vladić - Maštruko, Manuela: Pauk Oto

Zubović Sonja: Najljepša stonoga sunčanih vrtova

(Kako je Potjeh tražio istinu, Ribar Palunko i njegova žena, Regoč,

župančića,

Lektira od 5. do 8. razreda

Kušan, Ivan: Koko u Parizu

Novak, Vjenceslav: Odabrane pripovijetke

(U glib, Nezasitnost i bijeda, Iz velegradskog podzemlja, Pripovijest o Marcelu Remeniću)

Šenoa, August: Prosjak Luka

Šimunović, Dinko: Odabrane pripovijetke

(Mrkodol, Muljika, Duga, Rudica, Alkar, Pojila, Đerdan, Krčma, Kukavica, Đemo, Jakov Desnica i golubovi, Sirota, U planinama, Zvijezde)

Ostale lektire potražite sami na sljedećoj adresi:

Na web-stranici http://dzs.ffzg.hr/popis.htm Filozofskog fakulteta u Zagrebu možete naći  digitaliziranu Zbirku književnih djela na hrvatskom jeziku. Tekstovi su u html formatu, a možete ih kopirati  na svoje računalo bez ograničenja.

Europska digitalna knjižnica - Europeana

Zanima vas europska kulturna baština? Srednjovjekovni manuskripti, Rembrandtove slike, Leonardovi crteži ili zvučni zapisi Wagnerovih opera? Od sada ne morate više pretraživati web-stranice europskih muzeja, galerija, arhiva i knjižnica. Imamo sve na jednom mjestu. Imamo Europeanu.

Konačan rezultat svih nastojanja Europske unije za poticanjem projekata digitalizacije  u kulturnim institucijama napokon je objedinjen na jednom mjestu. Jedinstvena europska multimedijalna online knjižnica – Europeana zaživjela je 20. studenog 2008. godine. Službeno predstavljanje održano je u Nacionalnoj kraljevskoj knjižnici u Bruxellesu pod presjedanjem predsjednika Europske komisije Jose Manuela Barrosa te ostalih ministara EU odgovornih za kulturu i audiovizualne djelatnosti. Cijeli projekt financirala je Europska komisija, a na njemu je radilo 90 predstavnika organizacija koje se brinu za baštinu i znanje te informatički stručnjaci iz cijele Europe, koji su radili na rješavanju tehničkih pitanja, uporabljivosti i razvoju specifikacija za prototip. Projekt nadzire Europska digitalna knjižnica - EDL Fundation u koju čine institucije iz četiriju domena koje se brinu za kulturnu baštinu.

Korisnicima je od toga dana omogućen pristup na više od 2 milijuna knjiga, karata, ploča, fotografija, arhivskih dokumenata, zvučnih zapisa, slika i filmova iz nacionalnih knjižnica i ustanova u kulturu iz 27 država Europske unije. Ovaj web portal predstavlja najveću zbirku digitalizirane baštine i korištenje je potpuno besplatan.

Europeana – Europska digitalna knjižnica i arhiv je projekt koji je započet u srpnju 2007., a pokretanje prototipa, kako je i ostvareno, planirao se u studenom 2008. godine. Sadržaj ove stranice čine već digitalizirani objekti iz europskih muzeja, knjižnica, arhiva te audio-vizualne zbirke. Model koji je bio uzor Europeani je mrežna stranica Koninklijke Bibliotheek iz Nizozemske.

Projekt je otvoren za daljnju nadogradnju pa je namjera Europeana portala da do 2010. godine osigura direktan pristup više od 6 milijuna digitaliziranih slika, knjiga, zvučnih i arhivskih zapisa.

Adela Granić, prof. i dipl. bibliotekar

« Studeni 2017 »