Obilježavanje

Autor: Maja Lalić, 14. 11. 2023.

Inicijativa "Mama, budi zdrava - Ružičasti listopad"

obilježena i u našoj školi

Danas, 14. studenog i naša škola priključila se akciji ''Mama, budi zdrava - Ružičasti listopad''. Da, malo kasnimo, ušli smo u studeni no kako je cilj ove akcije iznad svega važan za očuvanje naših majki, nona i prijateljica, nadamo se da nam to nećete zamjeriti.

Više o projektu:

Udruga SVE za NJU, sedmu godinu zaredom u listopadu, Međunarodnom mjesecu protiv raka dojke, organizira projekt “Mama, budi zdrava – Ružičasti listopad”, kako bi podigla svijest i odgovornost žena za vlastito zdravlje, posebno zdravlje dojki. Najveća želja majke još prije rođenja djeteta jest da bude zdravo. Djeca to isto žele poručiti svojim majkama kroz akcije koje se održavaju širom Hrvatske tijekom Ružičastog listopada.

U Hrvatskoj se provodi pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja te uz podršku Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje u velikom broju osnovnih i srednjih škola širom Hrvatske. Učenici tijelima formiraju simboličnu vrpcu i fotografiraju se ili snime kratki video s porukom, a majkama ponesu edukativni letak s porukom ‘Mama, budi zdrava’.

Cilj projekta i akcije je promicanje Nacionalnih programa za rano otkrivanje raka i poticanja žena svih dobnih skupina na brigu o zdravlju. Istovremeno, povodom organizacije akcije u školi nastavnici na prikladan način djecu upoznaju s važnosti razvoja zdravih stilova života u svrhu očuvanja zdravlja i prevencije bolesti, posebno malignih bolesti.

Tekst preuzet sa stranica grada Umaga i stranice Udruga sve za nju

Video: Maja Lalić

Foto: Alen Hlaj