> Ekoškola

LIJEPE NAŠE OBALE

Autor: Lydia Lugar, 4. 3. 2011.

OŠ Marije i Line organizirala je 15. veljače 2011. projektni dan „Lijepe naše obale“.  Održano je 39 različitih radionica za učenike na temu "Otpada" i provedena akcija čišćenja obale mora.

Eko-škola Marije i Line, Umag odazvala se Elektroluxovoj inicijativi „Usisivač iz mora“ čiji je cilj osvješćivanje javnosti o zagađenju mora, rijeka i jezera raznim otpadom, a poglavito plastičnim. Naime, Elektrolux je osmislio linije usisivača izrađenih od plastičnog otpada izvađenog iz svjetskih mora i oceana, jednu od otpada iz Tihog, jednu iz Atlanskog, a jednu iz Indijskog oceana te po jednu iz Sjevernog, Sredozemnog i Baltičkog mora. Projekt „Lijepe naše obale“ dio je te globalne inicijative koji u Hrvatskoj, uz Elektrolux, realiziraju udruga Lijepa naša, EkoZelena Europa i National Geographic Hrvatska. Njime se želi upozoriti na problem nezbrinutog otpada na obalama i njegovu štetnost  te potrebu zaštite obala.

OŠ Marije i Line organizirala je 15. veljače 2011. projektni dan „Lijepe naše obale“. Ujutro su učitelji održali 38 različitih radionica za učenike, u trajanju od dva sata, na temu „Otpada“, u prostorima škole. Radionice su obrađivale različitu problematiku zagađenosti obale i mora te nudile rješenja za zbrinjavanje istog. Npr. vidljivi i nevidljivi otpad u moru, plastični otpad, plastične vrećice, naftne mrlje, utjecaj otpada na živa bića u moru, razvrstavanje otpada, recikliranje otpada itd. Nakon toga su, u periodu od 10 do 12 sati, svi učenici (762), učitelji (56) i stručna služba (knjižničar, logoped, defektolog, psiholog) čistili obalu mora na potezu od marine do Polinezije (centralna škola) te u Moeli (PŠ Juricani), Bašaniji (PŠ Bašanija) i Kanegri (PŠ Kmeti). Učenici su bili raspodijeljeni po obali tako da prijeđu cijelu navedenu dionicu. Od hotela Adriatic do hotela Sipar otpad su prikupljali drugi razredi, od hotela Sipar do gradske plaže treći razredi, u Stella Marisu četvrti razredi, na plaži ispred hotela Aurore peti razredi, u Katoru na predjelu pred hotelom Koralj šesti razredi, a od Koralja do bazena u Polineziji sedmi razredi te u Polineziji osmi razredi. Prvi razredi su se zadržali na području Nove obale do marine. Akciji čišćenja se pridružilo tridesetak učenika, članova eko-skupine te skupine „Mali kemičari“, TOŠ Galileo Galilei na području Moele. Na sudjelovanje u akciji bili su, putem plakata, lokalnih radio postaja i web stranice škole, pozvani svi građani, međutim odaziva nije bilo.

Otpad se prikupljao selektivno. Učenici su uglavnom skupljali papir i plastiku, a ostali otpad učitelji. Ukoliko su učenici pronašli neki ostali otpad, na njega bi ukazali učiteljima koji bi onda procijenili predstavlja li taj otpad opasnost za učenike. Ukoliko ne, mogli su ga skupiti učenici, a ukoliko da, skupljali su ga učitelji. Primjer takvog otpada je staklo ili bilo koji oštar predmet. Preuzimanje skupljenog otpada dogovoreno je s tvrtkom 6. MAJ d. o. o. na 8 lokacija duž obale.

Učenici su napunili dosta vreća za smeće, međutim nisu stigli počistiti sve. Naizgled čista obala puna je sitnog otpada čije skupljanje iziskuje dosta vremena. Zadržavali smo se uglavnom uz more, do kojih desetak metara u kopno, a tu smo pronašli dosta plastike i stakla.

Za skupljanje otpada su učenici i djelatnici dobili rukavice i vreće za smeće od tvrtke 6. MAJ d. o. o., na čemu im posebno zahvaljujemo. Oni su odmah prihvatili naš poziv na suradnju i priključili se projektu. Svi su učenici dobili besplatan obrok (sendvič, jabuka i sok). Troškove tog obroka djelomično pokrivaju donacije Mlinotest Trgovine d. o. o., Medila d. o. o. i Vindije d. d., a ostatak plaćaju Grad Umag i škola. Grad Umag je podržao naš projekt ovom donacijom, ali i o njemu se pozitivno javno očitovao pozivanjem građana da nam se pridruže u akciji tiskanjem plakata i gostovanjem na lokalnoj radio postaji. Turističkoj zajednici Umag također posebno zahvaljujemo na susretljivosti, podržavanju i promociji projekta.

Svrha ovog projekta je prije svega edukativna, međutim ne samo za učenike škole već za cijelu lokalnu zajednicu. Obala „pripada“ cijeloj zajednici. Nismo je čistili radi čišćenja već da je naučimo čuvati. Isto smo htjeli naučiti građane pa ne možemo ne izraziti žaljenje što nije bilo odaziva našim pozivima na priključivanje akciji.

Popis udžbenika 2024./2025.
« Srpanj 2024 »

Trenutno nema raspisanih natječaja.