Europski dan jezika

Autor: Adela Granić, 14. 12. 2011.

Proslava jezične raznolikosti, višejezičnosti i cjeloživotnog učenja

EUROPSKI DAN JEZIKA

Međukulturalizam, višejezičnost, poštivanje i njegovanje jezične raznolikosti temeljni  su ciljevi Europskoga dana jezika. Prvi je put obilježen 2001. godine, koja je bila Europska godina jezika. Odlukom Vijeća Europe 26. rujna  svake se godine obilježava kao Europski dan jezika.
        Aktiv stranih jezika naše škole  osmislio je program kojim je  obilježen taj dan. Program je počeo u školi. Par je učenika preko školskog razglasa zaželjelo dobar dan svima na različitim jezicima. Učionicama i školski hodnicima odzvanjalo je hello, buongiorno a tutti,guten tag, bonjour, buenos dias, bom dia,god dag, dobry den, merhaba.  Nakon trećeg sata učenici su sa svojim učiteljima obilježavanje Europskog dana jezika nastavili  pjesmom, svirkom, igrama i stihovima na različitim jezicima ispred Pučkog učilišta ''Ante Babić''.

Program je otvorio učenik Deni Doz, 8.e, koji je sviranjem slovenske polke na harmonici oduševio i raspoložio i učenike i građane koji su se zainteresirano pridružili. Učenici 6. a pozdravili su sve nazočne  na raznim europskim jezicima. Školski zbor otpjevao je pjesmu Dobar dan. Pjesmicama The Hello Song i Ten Little Fingers predstavili su se učenici 2. b koje  je uvježbala profesorica Alenka Banić-Juričić. Učenici 2.c, koje je pripremila profesorica Vesna Ivičić,  zaplesali su i zapjevali Giro tondo. Putovanja su bili željni i učenici 3. a  koji su se predstavili pjesmom Waiting at the bus stop, a Tea, Ivona, David i Stefan  su recitirajući pjesmicu  pod budnim okom svoje profesorice Vesne Srdoč-Lekšan I've got a lovely , rekli da je posvuda lijepo, ali kod kuće je ipak najljepše. Učenici 4. b i 4. c  su uz pomoć svoje profesorice Sonje Čeč-Bošnjakovski  pjesmicom  Umbrellasnagovijestili nadolazeće hladne dane. Da im ništa ne može pokvariti raspoloženje rekli su pjesmicom Evviva noi. Predstavili su se recitacijom pjesme Giro tondo di tutto il mondo  i učenici profesorice Tamare Kleut.  Učenici 6. a otkrili su recitacijom pjesme My parents sent me to the store što se može dogoditi ako ih pošaljemo u trgovinu.  Da volimo strane jezike, ali da ne zaboravljamo ni našu domaću riječ rekle su nam čakavskom Ariana Paripović i Chiara Mekinić, 7. c, učenice koje je pripremila profesorica Marija Bijelić. Kako stihovi zvuče na njemačkom jeziku otkrila je učenica Anamarija Šimunović, 6.a. U scenskoj igri učenici Dramske grupe poigrali su se riječima, a učenici Novinarske grupe podsjetili su da je učenje stranih jezika lijepo i potrebno, ali i da je uporaba materinskog dužnost svakog od nas.

Novinarska grupa

Mentor: Vasna Janjiš, prof.

Fotografije pogledajte u Foto-galeriji