Priznanja Matice hrvatske

Autor: Adela Granić, 17. 5. 2011.

12. svibnja 2011.  uručena priznanja i nagrade Ogranka Matice hrvatske za najbolji školski uradak.

Priznanja za poetski uradak dodjeljena su (abecednim redom):

Antei Bravarić učenici IV. B razreda naše Škole za poetski uradak „Priča o jednom stablu“. Prosudbena komisija upozorila je na Antein izraziti smisao za liriku.

Grmači Davidu iz PŠ Kmeti za poetski uradak „Ne želim da me uberu“. David je najmlađi sudionik ovog natječaja.

Verunici Gloriji PŠ Kmeti za poetski uradak „Stablo je moj dom“

Za prozne rad priznane je dobila   Chiara Mekinić, VI. c za prozni uradak „Prijatelji“

Posebno su nagrađene i pohvaljene prof. Vesna Janjiš, učiteljice Smiljka Šantek Mekinići kao i učiteljica Marina Batalija iz neše Škole, koje su svojim nesebičnim radom pridonijeli uspjehu ovoga natječaja.

Fotografije pogledajte u Foto-galeriji.

PRIČA O JEDNOM  STABLU

Jedno malo stablo probudilo se u proljeće.

Nije ni znalo da se promijenilo.

Postalo je zeleno i ukrašeno sa puno cvjetića.

Nakon nekog vremena od radosti su mu počeli rasti plodovi.

Bilo je razgranato i ogromno. Ali ljudi su počeli brati plodove.

Zato je stablo bilo tužno. Bilo je još tužnije kada mu je počelo opadati lišće.

Postajalo je sve više golo. Stablo je mislilo da je ružno.

Nije znalo da su stabla takva. Od silnog razmišljanja

stablo je utonulo u zimski san,

zatrpano snijegom.

Antea Bravarić, 4.b

NE ŽELIM DA ME UBERU . . .

Ja sam mala bijela visibaba.

Nalazim se u šumi pokraj potoka. Osjećam se lijepo. Ljudi me vole i stalno posjećuju.

Volim vjetrove, a ne volim snijeg jer strahujem da mi ne uništi kapicu i latice.

Veoma volim kišu kada me umiva i rastem sve više i više.

David Grmača II. razred

PŠ Kmeti

MURVA

Kada sam došla u prvi razred, posadili smo murvu u školskom dvorištu. Izgledala je kao štap. Dali smo joj ime Kmetica – Metica.

U drugom razredu murva je malo narasla i dobila koju novu grančicu.

Sada, kada smo u trećem razredu, murva ima puno lišća i puno malih grana. Danima smo se gledale oči u oči, a sada me prerasla.

Gloria Verunica 3. razred

PŠ Kmeti

PRIJATELJI

Prijatelj je netko tko će i u dobru, i u zlu biti uz tebe. On se ne mora držati s tobom za ruku. Ne morate se viđati svaki dan, a on će znati da si za njega uvijek tu.

Moja prijateljica ne smije biti drska, umišljena ili prevrtljiva. Ne smije odavati moje tajne jer ja nikada ne bih odala njezine. Upoznala sam mnogo dobrih osoba, ali na žalost, neke su me iznevjerile. To nije lijepo, ali se svakodnevno događa. Shvaćam da nikada neću imati mnogo''pravih'' prijatelja jer su oni rijetki i vredniji od svega. Možda i samo jednog, ali vrijednog!

U životu upoznajemo osobe, i starije i mlađe od nas. To se zove Putovanje kroz život. Krug će se poznanstava širiti i imat ćemo priliku upoznati mnoge osobe. Pravi prijatelj doći će sam  kada za to dođe vrijeme i kada se tomu možda najmanje nadaš. Da bi ga zadržao, moraš se potruditi i moraš ga zavrijediti.

Zahvaljujem svojoj najboljoj prijateljici, koja živi daleko, ali je svakodnevno uz mene, u mojim mislima i mojem srcu. Sve ove godine davala mi je osjećaj topline i upućivala mi riječi podrške koje su me ohrabrivale i davale mi osjećaj sigurnosti. Sa mnom bi dijelila sreću zbog mojih uspjeha i suze kad sam bila tužna.

Pravi prijatelji su poput brata ili sestre, ali njih kroz život biraš sam.

Chiara Mekinić,  6. C

OŠ Marije i Line, Umag