Obljetnica

Autor: Adela Granić, 21. 9. 2011.

Proslava 100. obljetnice škole na hrvatskom jeziku na Umaštini

Obilježena je stota obljetnica hrvatske škole u Juricanima u subotu, 10. rujna 2011.

„Narod bez škole je narod bez budućnosti“ – ove riječi prerasle su u djela početkom 20. stoljeća kada je Družba svetog Ćirila i Metoda za Istru otvarala širom Istre škole na hrvatskom jeziku. Tako je 1911. godine u Materadi – Juricanima (tadašnjim Juričanima) otvorena prva škola na hrvatskom jeziku na području Umaga, a također su zaslužni nekadašnji župnik Materade Mate Kozlović i ostalo svećensto te učitelji, koji su prenašali hrvatsku riječ na ovim prostorima.

Bogatim programom pored Područne škole Juricani obilježena je stota obljetnica školstva na hrvatskom jeziku u subotu, 10. rujna 2011. u jutarnjim satima pod pokroviteljstvom Predsjednika Republike Hrvatske prof. dr. sc. Ive Josipovića, a  u njegovo ime nazočio je dr. sc. Siniša Tatalović. Svim djelatnicima Škole bila je iznimna čast biti domaćinom čelnicima i predstavnicima Grada Umaga, našim umirovljenicima, roditeljima te ostalim uvaženim gostima.

Proslava je započela nastupom limene glazbe „Naša sloga“ iz Babića te intonacijom državne i županijske himne u izvedbi mješovitog pjevačkog zbora „Vox Siparisa“ pod dirigentskom palicom prof. Mirele Zemčak. Nazočnima su se obratili ravnatelj Škole Mato Vidović, gradonačelnik Grada Umaga Vili Bassanese, dr. sc. Siniša Tatalović, predsjednik Ogranka MH Umag Stelio Prodan te Željko Sučić, potpredsjednik Matice koji je tom prigodom našoj školi darovao knjige te zahvalio ljudima koji su mudro čuvali dokumente ove škole.

G. ravnatelj Mato Vidović u svom je govoru dao povijesni pregled nastanka škole u Juričanima 11. rujna 1911. godine, od kuće za siromaha Marka Kozlovića (nekoliko kuća niže od današnje škole), jer se dozvola za gradnju škole nije mogla dobiti, pa do današnje zgrade škole  koja je započela s radom u  rujnu 1945. godine i danas je u sastavu OŠ Marije i Line. Antun Gabrijelić s Pazinštine i Ljuboslava Markovčić iz Dugog sela bili su njeni prvi učitelji, radili su do 1914. godine te su imali oko 120 učenika. Crna rupa u hrvatskom školstvu nastaje 1921. godine s dolaskom talijanskog fašizma kada škola u Juricanima biva spaljena i hrvatska je riječ ponovno zabranjena i proganjana. Učenicima je odaslao riječi koje ih žele podučiti da: „…čovjek koji ne poštuje svoj jezik i baštinu, koji ne gradi svoje škole, ne poštuje ni druge, ne poštuje svoj narod.“ Ravnatelj je nastavio: „Draga djeco, glavu gore, pjevajte svoje pjesme, ne zaboravite svoju besidu. Svi moramo vratiti dug svećenicima, narodnjacima, svim učiteljima, jer nas povijest uči da je nemoguće zatrti hrvatsku nit u istarskom čovjeku.“

Predsjednik umaškog ograbka Matice hrvatske g. Stelio Prodan podcrtao je povijesni značaj otvaranja hrvatske škole u Juricanima te upozorio na činjenicu da je u Materadi-Juricanima osnovana 1946. godine prva gimnazija na hrvatskom jeziku za cjelokupnu Bujštinu.

O značaju ove obljetnice za Umaštinu govorio je gradonačelnik Grada Umaga g. Vili Bassanese koji je iznio podatak da je Grad Umag financirao obnovu ove područne škole u iznosu od 500 tisuća kuna. Istaknuo je kako raznolikost ovih područja čini naše bogatstvo iako su se u  povijesti događale mnoge greške i nepravde. Izaslanik Predsjednika Republike g. Siniša Tatalović rekao je kako je Istra bila jedno od područja gdje su se najteže stvarali uvjeti za školovanje na hrvatskom jeziku, ali je, srećom, to vrijeme iza nas jer njegujemo dobrosusjedske odnose s Italijom, a nedavni susret Predjednika Josipovića i Presjednika Italije Giorgija Napolitana doprinos je dobrim odnosima između dviju zemalja i njihovoj zajedničkoj europskoj budućnosti.

U bogatom kulturno-umjetničkom programu nastupili su također: školski zbor OŠ Marije i Line pjesmama „Katarina, zlata hći“ i „Srića“, učenik 8.e Deni Doz odsvirao je  polku na trieštini, prof. Amneris Ružić na mihu, članovi folklornog društva „Umag“ te učenici PŠ Juricani i PŠ Babići. Naime, naši najmlađi popraćeni su gromoglasnim pljeskom u izvedbi plesa „Mali svit“ pod vodstvom učiteljice Karmen Lučić, a učenik Lorenzo Luša je pod vodstvom učiteljice Sanje Novak izrecitirao „A ti vajk čovik budi“. Pod vodstvom učiteljica PŠ Juricani Marise Kodilja i Marije Purišić nastupile su Dajana Beletić recitacijom „Pipa“, a Nina Paulić recitacijom „Morčić“. Na  izvornom narječju Materade govorili su umirovljeni prof. naše škole g. Oton Kozlović, g. Romeo Korenika i g. Lino Kodela. U dvorištu škole lipu kao simbol hrvatskog naroda posadili su učiteljica u mirovini Vida Verbec, g. Romeo Korenika, ravnatelj g. Mato Vidović i g. Josip Juraga, učitelj i prvi ravnatelj škole u Juricanima.

Uslijedilo je otkrivanje spomen-ploče na pročelju školske zgrade, a taj svečani čin pripao je ravnatelju škole, gradonačelniku, izaslaniku Predsjednika Republike te predstavnicima Matice hrvatske, dok je u prostorijama PŠ Juricani uređena spomen-soba s izvornim dokumentima i fotografijama. Proslava je nastavljena boćarskim turnirom u poslijepodnevnim satima.

Povodom 100. obljetnice objavljena je i knjiga Zlatana Varelije „Narodnjačka krv u temeljima  hrvatske škole : Sto godina hrvatskog školstva 1911.-2011.“ u izdanju Ogranka Matice hrvatske Umag, a svi sadašnji i umirovljeni djelatnici Škole mogu podići svoj besplatan primjerak u školskoj knjižnici.

Jelena Paić Hrbat, prof. i dipl. knjižničar