Natjecanje

Autor: Adela Granić, 28. 5. 2012.

ANTONIO ANDRIĆ, DRŽAVNI PRVAK IZ NJEMAČKOG JEZIKA

Veliki uspjeh Antonija Andrića, učenika osmog razreda OŠ Marije i Line

UMAG – Antonio Andrić, učenik 8.d razreda umaške Osnovne škole Marije i Line, državni je prvak u njemačkom jeziku. S najviše bodova pobijedio je na natjecanju njemačkog i engleskog jezika, održanog prošlog mjeseca u Makarskoj. U kategoriji osnovnih škola bio je jedini učenik iz Istre. Danima se pripremao za vrijeme nastave, ali i u slobodno vrijeme, a sve pod vodstvom učitelja Vladimira Samaržije, koji ga prati od prvog razreda.

- Nisam očekivao da ću biti prvi, prvotno mi je cilj bio da uopće dođem na državno, a prije toga pobijedio sam i na školskom i županijskom natjecanju. Očekivao sam da će u Makarskoj biti teži zadaci, ali bilo je lakše nego što sam mislio. Prvo dan smo imali pisane ispite – trebali smo napisati sastavak, a zatim su bila pitanja iz gramatike. Drugi dan bio je usmeni dio – morali smo pričati o sebi. Čudilo me što nisam imao tremu, slobodno sam govorio pred komisijom, ispričao je Antonio, koji se s deset vršnjaka nadmetao u kategoriji osnovaca koji nisu boravili u Njemačkoj.

S njemačkim jezikom susreo se prije prvog razreda, i to tako što je gledao njemačke programe na televiziji. Voli taj jezik, a osim njega uči talijanski i engleski. Odličan je učenik, svih sedam razreda završio je s prosjekom ocjena pet, a voli još i zemljopis. Iz tog je predmeta sudjelovao na županijskim natjecanjima u šestom i sedmom razredu, kada je osvojio drugo i treće mjesto. Ove godine ponovno je bio na županijskom iz zemljopisa,ali nije bio među prvima, jer je više vremena proveo pripremajući se za njemački jezik. Kaže da nije štreber, najviše nauči na satu, jer dobro sluša i pazi, a u slobodno vrijeme igra nogomet. Omiljen je među učenicima u razredu jer voli pomagati.

- Kada mi dođu rođaci iz Austrije i Njemačke, s njima  pričam na njemačkom jeziku, a dopisujem se i s jednim Nijemcem s kojim sam se upoznao u Umagu. U razredu imam četiri prijatelja s kojima, dok smo u školi, pričamo na njemačkom. Kada je srednja škola u pitanju, još sam u fazi razmišljanja. Razmišljam o općoj ili jezičnoj gimnaziji u Poreču, jer surađuje sa zagrebačkim Goethe Institutom od kojeg bih nakon završetka školovanja dobio certifikat za njemački jezik, koji bi mi kasnije omogućio studiranje na njemačkom govornom području, kaže mladi i ambiciozni Umažanin.

Samaržija, učitelj njemačkog jezika, u posljednjih desetak godina bilježi uspjehe sa svojim đacima. Njegovi su učenici nekoliko puta bili prvi na županijskim natjecanjima, jednom je bilo i treće mjesto na državnom, a ova Andrićeva pobjeda njegov je najveći uspjeh, na koji je jako ponosan. Već u prvom razredu uvidio je da Anonio već ponešto zna. Ali to nije samo talent – učitelj je istaknuo da u osam godina nikada nije na sat došao bez zadaće.

T. KOCIJANČIĆ

(preuzeto iz Glasa Istre)

Učitelj Samaržija i Antonio s novinarkom Glasa Istre

Foto: Jelena Paić Hrbat, prof. i dipl. knjižničar