Obljetnica

Autor: Adela Granić, 21. 12. 2012.

PROMOCIJOM KNJIGA OBILJEŽENA

100. OBLJETNICA HRVATSKE ŠKOLE U BABIĆIMA

Promocijom književno-povijesnog zbornika „Bujština 2012.“ urednika Stelija Prodana i knjige „100 godina škole u Babićima“ autora i urednika ravnatelja Mate Vidovića obilježena je 100. obljetnica hrvatske škole u Babićima 18. prosinca u Društvenom domu „Babići“. U goste su pozvani bivši i sadašnji djelatnici OŠ Marije i Line, učenici, g. Niko Čančarević, pročelnik za opće poslove i društvene djelatnosti Grada Umaga, a  svečanost je svojom nazočnošću uveličao akademik Josip Bratulić, kojeg je ravnatelj Vidović nazvao „živom enciklopedijom“.

Na početku programa, koji je vodila učiteljica Marina Batalija, podijeljene su nagrade učenicima i njihovim mentorima za literarne radove koji su osvojili nagradu „Ivo Balentović“, a objavljeni su u  „Bujštini 2012.“.  Učenici i mentori su sljedeći:

1.      Adam Labinjan, mentorica Vesna Janjiš, prof.

2.      Chiara Mekinić, mentorica Vesna Janjiš, prof.

3.      Tomislav Kučina, mentorica Vesna Janjiš, prof.

4.      Ana Marija Šorgo, mentorica Mirela Jovičić, prof.

5.      Sebastijan Matijević, mentorica Mirela Jovičić, prof.

6.      Viktorija Ukotić, mentorica Vinka Burolo, prof.

7.      Tea Pavičić, mentorica Vinka Burolo, prof.

8.      Mikela Klaj, mentorica Vinka Burolo, prof.

9.      Karla Prekali, mentorica Vinka Burolo, prof.

10.  Vedran Filipović, mentorica Vinka Burolo, prof.

11.  David Grmača, mentorica Smiljka Šantek Mekinić, učiteljica.

Uslijedilo je predstavljanje „Bujštine“ koja je podijeljena na: obljetnice (članci o 100 godina istarske himne, 200 godina od rođenja Jurja Dobrile, 100 godina školstva u Juricanima i Babićima, 100 godina crkve sv. Pelegrina u Umagu itd.);  povijest, tradiciju i baštinu; prikaze (članak o akademiku Bratuliću, dobitniku godišnje nagrade hrvatskoga Sabora); učeničke uratke; liriku ; događaje. Gospodin Stelio Prodan zahvalio se Gradu Umagu na financijskoj potpori od 20.000,00 kn za tiskanje ovoga zbornika.

Knjigu „100 godina škole u Babićima“ predstavio je ravnatelj Mato Vidović koji je  govorio je o renoviranju škola u Juricanima i Babićima, u budućnosti bit će rekonstruirane područne škole u Petroviji i Murinama.  Govorio je o društvu sv. Lovreča kod Dalja (današnja Lovrečica kod Dajle) koje je zazidalo prizemnicu koja je kasnije postala škola. 21. veljače 1911. godine u Trstu je donesena odluka da to društvo postoji pa je škola počela s radom u svibnju. Vidović je pronašao originalan dokument iz 1945./46. u kojem piše  da se može otvoriti škola s hrvatskim  nastavnim jezikom u Babićima. Otvorena je šestogodišnja škola, poslije je postala četverogodišnja.

Priznanja za doprinos u radu pučke škole u Babićima dobili su bivši i sadašnji djelatnici: Ana Roža, Franka Jurišević, Vesna Jurišević, Zdenka Jelačić, Danica Sardelić, Heidi Branković, Alenka Banić Juričić, Libera Brajko, Tamara Kleut, Marija Bijelić, Vesna Ivičić, Antonijeta Matošović, Darija Barbić-Bilić, Vlado Radmanić, Katica Kosović, Pina Kodela, Sanja Juzvišen, Sanja Ošaben, Barbara Lakošeljac-Dokoza, Mira Čiček, Mara Navala, Karmen Lučić, Sanja Novak, Nevenka Franjković te bivši upravitelji i ravnatelji Ivan Kosović, Arturo Andreašić, Lino Kodela, Juraj Radovčić i sadašnji ravnatelj Mato Vidović. Po primitku priznanja g. Lino Kodela obratio se nazočnima riječima: „Bilo je teško, ali pobijedili smo!“, prisjetivši se prošlih vremena i djelovanja škole za njegova ravnanja.

Nakon podjele priznanja ravnatelj je riječ predao akademiku Josipu Bratuliću koji je govorio o važnosti stote obljetnice za jednu malu školu, o važnosti učitelja kroz povijest i u današnje vrijeme. Učitelji su uvijek nesebično i s puno ljubavi prenosili svoje znanje drugima. Zapamtit ćemo njegove riječi o učiteljskom zvanju : „Posao učitelja je veliki posao, od onoga tko malo zna ili ništa ne zna, stvoriti čovjeka.“  „Jedanput zapisan jezik je duhovno dobro. Jezikom smo vezani s našim prethodnicima. Kada su se u 19. st. naši ljudi borili da jezik ostane kakav jest, borili su se za autentičnost čovjeka. Po jeziku smo osobe. Materinskim jezikom izgrađujemo sebe. Jezik je forma postojanja“, izjavio je akademik Bratulić o važnosti jezika. Na kraju svoga govora svima je čestitao 100. obljetnicu škole, ponosan što je s nama. Školskoj knjižnici donio je 100 knjiga koje nam je poklonila Matica hrvatska.

U kulturno-umjetničkom programu dijelu programa nastupili su Lorenzo Luša, Andrea Zakinja i Laren Hačić, učenici PŠ Babići, Deni Doz  i David Beletić te klapa „Kantadori“, a Učenička zadruga „Svjetionik“ je u hodniku Društvenog doma prodavala učeničke radove.

Jelena Paić Hrbat, prof. i dipl. knjižničar