Autor: Adela Granić, 10. 7. 2013.

Odobren naš projekt "Souvenirs for Europe"

Naša škola zajedno s Osnovnom šolom Brezovica pri Ljubljani (Slovenija) sudjeluje u dvogodišnjem Comenius projektu

Na natječaju za Comenius aktivnosti bilateralna školska partnerstva u okviru Programa za cjeloživotno učenje 2013. godine Agencija za mobilnost i programe EU prihvatila je naš projekt Souvenirs  for Europe“  odobrila nam financijsku potporu. Od prijavljenih 15 projekata osnovnih i srednjih škola iz cijele Hrvatske, naš projekt ocijenjen je najboljim.

Veoma smo radosni što će učenici i nastavnici naše škole u naredne dvije godine intenzivno surađivati s partnerskom školom OŠ Brezovica pri Ljubljani.

Cilj projekta je učenje osnova jezika škole partnera, učenje stranih jezika, upoznavanje kulture, običaja, tradicije, upoznavanje s načinima učenja i rada u školi te svakodnevnim životom vršnjaka partnerske škole.

Jezik će učenici učiti kroz priče o tipičnim hrvatskim i slovenskim suvenirima, koji su istovremeno i europski suveniri za budućnost. Iza materijalnog predmeta krije se priča zašto je baš taj suvenir karakterističan za neku zemlju. Priče, pjesme i sve što se može izreći riječima također može biti suvenir, a isto tako i nacionalna jela, pića, kulturna materijalna i nematerijalna baština. No, ni jedan suvenir ne znači mnogo, ako nas uz njega ne vežu lijepe uspomene na mjesta i drage ljude koje smo upoznali. Stoga želimo biti dobri domaćini i gosti, kako bi postali i ostali prijatelji i taj duh zajedništva širili Europom. To će nam omogućiti da prijateljstvo bude trajan suvenir za sve europske narode.

Kao primarni rezultat projekta očekujemo da učenici nauče osnove jezika partnera kako bi se mogli sporazumijevati u realnim situacijama. Projekt će promovirati svijest o potrebi učenja jezika zemalja EU, kao i znanje i svijest o različitim tradicijama, kulturnim i etičkim obilježjima, načinima života i rada. Učenici će naučiti prihvaćati drugačije i različito, a isto tako promovirati kvalitete, osobitosti, materijalna i duhovna bogatstva svoje zemlje. Naučit će cijeniti svoje škole, kao i svoje osobne mogućnosti, preuzet će odgovornost za učenje i na taj način postat će aktivni europski građani. Učenici trebaju uvidjeti koje im prednosti i mogućnosti pruža Europa za zajedničko učenje da bi kao pravi europski građani bili spremni suočiti se s izazovima koji nas očekuju u EU.

Ovim Comenius projektom naša Škola prati suvremene trendove u obrazovanju i vjerujemo da ćemo radom na projektu i učenici i nastavnici steći neprocjenjivo iskustvo.

Zahvalni smo Agenciji za mobilnost i programe EU što je prepoznala kvalitetu našeg projekta i radujemo se zajedničkom učenju i druženju.

Koordinator projekta

Adela Granić, prof. i dipl. bibl.

« Ožujak 2024 »

Trenutno nema objavljenih natječaja i javnih poziva za zapošljavanje.

Ukupno: 2920647

Ukupno: 2920647