Autor: Adela Granić, 23. 11. 2012.

Međunarodni projekt "Svijet različitosti nas bogati"

II. dio

OŠ Brezovica pri Ljubljani u OŠ Marije i Line

Željno smo iščekivali taj dan. I onda u podne, 16. studenog napokon su došli naši prijatelji iz OŠ Brezovica pri Ljubljani sudionici Međunarodnog projekta „Svijet različitosti nas bogati“. 27 učenika i 9 profesora predvođenih ravnateljem g. Vladimirom Hanžekovičem i koordinatoricama projekta profesoricama Andrejom Dobnikar i Špelom Čekada Zorn.

Zagrljaj s dragim nam gostima.

Srdačan susret ravnatelja g. Vladimira Hanžekoviča i g- Mate Vidovića

Nakon  kratke okrjepe i riječi dobrodošlice koje je prisutnima uputio ravnatelj Vidović, učenici su pošli kućama učenika domaćina.

U večernjim satima upriličen je kulturno-umjetnički program u Zajednici Talijana. Plesnim, recitatorskim i glazbenim točkama predstavili smo se gostima. Naš program dodatno je pojačalo Folklorno društvo Umag voditelja Vlatka Možara. I gosti iz Slovenije pokazala su svoja plesna i  pjevačka umijeća, a recitatorska grupa darovala nam je srce.

Nakon priredbe, u gradskoj palači sudionike Projekta primio je gradonačelnik g. Vili Bassanese i pročelnik Odjela za društvene djelatnosti g. Nikola Čančarević.

Učenici su večer proveli družeći se sa svojim gostima, a profesori su pogledali predstavu „Amateri“ zagrebačkog kazališta Knap. Ulaznice je darovalo Pučko otvoreno učilište „Ante Babić“ i ovom prilikom zahvaljujemo im na tome.

U opuštenijoj atmosferi pizzerije Lav, koja nas je počastila ukusnim pizzama, profesori su nastavili druženje. Bila je to prilika da se naši gosti susretnu i razgovaraju s predstavnicima Slovenskog kulturnog društva „Ajda“.

Sutradan je drage nam goste s osnovnim podacima o Školi i Gradu upoznala psihologinja Antonija Mijatović, a o projektu obilježavanja „Europskih dana jezika“ govorila je Alenka Banić Juričić, prof.  Predavanje „Odgoj i obrazovanje za okoliš“ održala je koordinatorica Eko škole Marije i Line profesorica Lydia Lugar.

Sve nas je obradovao iznenadni posjet župana Brezovice pri Ljubljani g. Metoda Ropreta. Nakon druženja s učenicima i profesorima, ravnatelji i župan otišli su u Općinu gdje ih je primo dogradonačelnik Mauro Jurman.

Ravnatelji Mato Vidovič, Vladimir Hanžekovič i župan Brezovice pri Ljubljani g. Metod Ropret

U zanimljivom kvizu „Koliko se poznajemo“ koji je osmislila, pitanja sastavila i kviz napravila koordinatorica projekta Adela Granić, prof. i dipl. bibl., a na slovenski jezik prevele profesorice Andreja Dobnikar i Špela Čekada Zorn, natjecala su se po tri učenika iz svake škole. Kroz 8 zanimljivih igara učenici su odmjeravala znanja iz geografije, biologije, povijesti, jezika te opće kulture.

Za vrijeme odmora učenici su se družili sa ostalim učenicima vršnjacima.

Dvodnevno druženje i učenje završilo se izletom u Grožnjan.

Učenici su tijekom oba posjeta školama bili smješteni kod svojih vršnjaka, što je još više doprinijelo njihovom zbližavanju i međusobnom upoznavanju. Veliku ulogu u ovom projektu odigrali su i roditelji učenika domaćina, koji su se aktivno uključili te gostima boravak učinili ugodnim. Bez njihove podrške ovaj projekt ne bi bilo moguće ostvariti. Zbog toga im se škole zahvaljuju.

Projekt je financirao Zavod za šolstvo Republike Slovenije, a učenicima iz Umaga prijevoz je omogućio Grad Umag. Projekt su pomogli i Pučko otvoreno učilište „Ante Babić“, Slovensko kulturno društvo „Ajda“, Turistička zajednica Grada Umaga, Zajednica Talijana ustupila je svoju dvoranu za kulturno-umjetnički program učenika, a izlet u Grožnjan omogućila je Putnička agencija Polly-ex.

Ostale fotografije pogledajte u Foto-galeriji.

Škole partneri zahvaljuju se svima na potpori projektu.

Koordinatorice projekta profesorice Andreja Dobnikar, Adela Granić i Špela Čekada Zorn

« Ožujak 2024 »

Trenutno nema objavljenih natječaja i javnih poziva za zapošljavanje.

Ukupno: 2920822

Ukupno: 2920822