> Erasmus+

Terenska nastava i radionica u suradnji s Muzejom Grada Umaga

Autor: Adela Granić, 12. 11. 2015.

Posjet arheološkom nalazištu Siparis

U ponedjeljak, 26. listopada 2015. članovi Jezične grupe uz pratnju učiteljice Alenke Banić Juričić  posjetili su Sipar. Krenuli su početkom sedmog sata đačkim kombijem.

Tamo ih je dočekala muzejska pedagoginja Barbara Crnobori koja im je ispričala legendu o Rozamundi i pastiru. Gospođa Barbara im  je ispričala da je Rozamunda bila stvarni lik, ali ne u ovoj legendi. Ova ljubavna priča kaže da je tu bio jedan dvorac i da je uz gospodare dvorca živjela i njihova kći. Jedan dan, šećući se oko dvorca, upoznala je jednog pastira, a pošto su ljubavi između siromašnih i bogatih nemoguće, njen otac se naljutio i protjerao je pastira. Rozamundu je zatvorio u dvorac, ona se razboljela i nitko ju nije mogao spasiti. Otac je prešao preko svojih principa i pozvao je pastira, ali mu je rekao da neće dozvoliti da se njih dvoje otvoreno vole dok pastir ne dokaže koliko je mudar, pametan i sposoban. Rozamundin otac mu je zadao zadatak da među višebojnim podovima mozaika pronađe dvije iste kockice mozaika, ali on nije pronašao samo dvije, već četiri kockice mozaika. Otac je morao ispoštovati svoje obećanje i dozvolio je Rozamundi i pastiru da se vjenčaju. Ovaj lokalitet se može pratiti i prije Rozamunde , od 9. st. kada ga je potpuno razorio hrvatski knez Domagoj.

Učenici su polako krenuli u obilaženje arheološkog nalazišta Siparis, gdje ih je dočekala arheologinja Branka. Saznali su da je arheološko nalazište Sipar kulturna baština ne samo Umaga, već cijele Hrvatske te da su ga počeli zvati Siparis u 2. stoljeću poslije Krista.  Dvorac je imao dvije kule i na grbu grada Umaga jedna kula predstavlja Sipar, a druga Umag, kako nam je objasnila gđa. Branka. Kada su arheolozi počeli s radovima, nisu znali što će točno naći. Tu je bilo bojno utvrđenje, vojska je branila utvrdu od neprijatelja. U  4. stoljeću dolazi do velike seobe naroda. Rimsko carstvo bilo je najmoćnija država koja je trajala 4 stoljeća i proširila se do Indija i Velike Britanije. Imalo je moćnu vojsku i u to vrijeme su izgrađene sve rimske vile u Katoru i okolici. Nakon propasti Rimskog carstva, od 5. st. nadalje, u Umagu su se smjenjivali gospodari, a s njima i vlasti: Germani, Bizant, Langobardi, Grci, Karlo Veliki, Venezia itd. Kada je Rimsko carstvo propalo, ti narodi su napravili vojnu utvrdu za obranu od Barbara (Germana, Langobarda itd.). Jednu utvrdu su napravili upravo tu, građena je kao otočić pa su sa svih strana bili zaštićeni. U kuli je bila cisterna za vodu. Utvrda je izgorjela u 9. stoljeću. Adam Sabljak se tada dokazao kao dobar poznavatelj povijesti.

Franci su poslije zauzeli Istru pa na ovom nalazištu imamo raznih predmeta: rimskih, bizantskih itd. Gđa Branka je učenicima pokazala što su arheolozi našli. Da se vratimo na legendu, gđa Branka je ispričala kako je Rozamunda postojala i živjela je u 6. st., vremenu kada se gradila ova utvrda. Ona je živjela na području južne Mađarske, iznad Zagreba, i bila je kćer gepidskog kralja. Prema jednoj drugoj legendi, koja nije baš točna, langobardski kralj se zaljubio u kćer gepidskog kralja koja se zvala Rozamunda. Gepidskom kralju to nije bilo po volji pa je Rozamundu langobardski kralj oteo i oni su zaratili. Međutim, istina je ovakva, svi ti germanski narodi imaju svoje države i htjeli su očuvati svoj teritorij. Gepidi su bili slabi, a Langobardi su bili moćni te su sklopili savez s Avarima, napali Gepide, pubijali ih i zarobili  Rozamundu. Langobardi su ubili i njenog oca.

Arheolozi uvijek nešto propuste pa su učenici dobili zadatak da pokušaju pronaći nešto sami. Učenici su pronašli različite dijelove mozaika te različite dijelove amfora i crijepova. Adam Sabljak i Lara Vottero pronašli su najviše dijelova.

Lara Vottero i Gaia Turina, 6.b

Voditeljica Novinarske grupe: Jelena Paić, prof. i dipl. knjižničar

Foto: Jelena Paić, prof. i dipl. knjižničar

Fotografije pogledajte u Foto-galeriji.

« Ožujak 2024 »

Trenutno nema objavljenih natječaja i javnih poziva za zapošljavanje.

Ukupno: 2920750

Ukupno: 2920750