> Erasmus+

Video: King Albus

Autor: Adela Granić, 31. 3. 2016.

Legenda o Kralju Albusu koja je izvedena na Božićnoj priredbi pod mentorstvom prof. Tamare Kleut, učiteljice engleskog i talijanskog jezika

The Legend of King Albus

This legend tells that King Albus was a king of many islands and after many wars, he decided to build himself a castle with a golden gate. But the sun wasn't  shining on his door,  it was shining towards Učka instead. Učka is the highest mountain in Istria. It made him very angry. He invited kings of the neighboring kingdoms to tell him what they had done. Gigan proudly said that Učka was not just a mountain for him, but  it was his Queen. Galeša said that Mirna was not meant to be only a river for him, but it was also his Queen. King Albus decided to conquer both kingdoms.  He wanted Učka to be his throne, and Mirna to be his Queen. Nothing could stop him, as he was a cruel warrior. After the battle, he summoned Queen Mirna and took the child from her arms.  At that moment, some strange power passed through him, and he gently returned the baby back into her arms. His soul became peaceful and he left with his army never to return again.

« Ožujak 2024 »

Trenutno nema objavljenih natječaja i javnih poziva za zapošljavanje.

Ukupno: 2920703

Ukupno: 2920703